Brak zaufania

REKLAMA

ranking zaufania

W 2016 roku prezydent Duda jako pierwszy w historii ostatniego ćwierćwiecza, czyli w historii tzw. Trzeciej Rzeczypospolitej osiągnął ujemny poziom zaufania społecznego. Przy poziomie zaufania 34,2% poziom nieufności do niego był większy. To oznacza, że Duda jednocześnie pobił dwa rekordy. Po pierwsze stał się prezydentem z najniższym poziomem zaufania Polaków, bo nawet kiepsko oceniany Lech Kaczyński cieszył się zaufaniem nieco większym niż 50%. Po drugie, Duda był pierwszym prezydentem, który dorobił się poziomu zaufania na minusie. Brak zaufania jest zatem normą.

Dziś mamy kolejny ranking (wykonany przez IBRIS dla portalu ONET), w którym Duda ma poziom zaufania minus 12,6%. Co oznacza, że tyle właśnie obywateli więcej ocenia Dudę jako niegodnego zaufania. To kolejny rekord Dudy. Przypomnijmy, że parę miesięcy przed wyborami prezydent Komorowski miał 75% zaufania, a zaledwie 20% nieufności wyborców. W tym kontekście Duda na pewno jest mistrzem świata. Ale czy jest z tego zadowolony?

Brak zaufania do polityków

Mistrzami w braku zaufania wyborców są oczywiście politycy PiS. Macierewicz ma -57,1%, Kaczyński ma -41,1%, w czołówce mieści się też Grześ Schetyna -43,7%, co kiepsko wróży jego formacji. Jest jednak coś jeszcze. Przed erą PiS zawsze było kilku polityków, którym Polacy raczej ufali. Każdy prezydent był na plusie. Zwykle też kilkunastoprocentowy plus dotyczył premiera i kilku jeszcze polityków. Jednak obecnie postawy wyborców się spolaryzowały. Coraz mniej jest odpowiedzi obojętnych. Jedynym politykiem na plusie jest Donald Tusk, który jest w polskiej polityce przecież nieobecny. A na dodatek przy zaufaniu 42,8% i nieufności 42,7% ten plusik jest bardzo niewielki.

wykres: sondaż IBRIS dla onet.pl

5/5 - (2 votes)
Print Friendly, PDF & Email

REKLAMA

Czytaj, oglądaj, słuchaj.