Każdy naród ma prawo szorować zębami po bruku

REKLAMA

Jest demokracja, każdy naród ma prawo szorować zębami po bruku – powiedział jeden z bohaterów wydarzeń sprzed 37 lat, Andrzej Celiński – każdy naród ma prawo wybrać niewolę, ma prawo zginąć. W 1980 roku „Solidarność” była ruchem masowym, choć oficjalnie była związkiem, to naprawdę była ogólnonarodową organizacją narodowo-wyzwoleńczej i tylko w takiej formie mogła wówczas istnieć. Trzeba pamiętać, że w tej masie ludzi nie wszyscy pragnęli tego samego. Niektórym wydawało się, że państwo posiada jakiś tajny majątek, który da się odebrać rządzącej partii, a wtedy nastąpi bogactwo powszechne, nie zdawali sobie sprawy, że kraj już wtedy stał nad przepaścią ekonomiczną. To ci ludzie stali się potem krytykami zmian, ponieważ wyobrazili sobie, że ten rzekomy majątek ktoś ukradł i rozdzielił go w sposób tajny.

Dziś po niedawnej klęsce żywiołowej, gdy wszyscy przekonali się, że rząd nie zna się na niczym oprócz ordynarnej i prymitywnej propagandy, okazuje się, że partia Kaczyńskiego ma większe poparcie niż wcześniej. Aż 42% ankietowanych gotowych jest głosować na PiS ponownie. Oczywiście możemy powiedzieć, że to CBOS, firma pod kontrolą władzy, więc sondaż niekoniecznie musi być rzetelny.
Dinozaury i tygrysy szablozębe wyginęły z powodu nagłych zmian klimatycznych na Ziemi. Ptak dodo, nielot żyjący na Mauritiusie wyginął, bo nie mając żadnych naturalnych wrogów w środowisku, nie potrafił pojąć, że ludzie są jego wrogami. Polacy też mają prawo zginąć jako naród, pogrążyć się w zacofaniu i chaosie, zniszczyć własne państwo, dać się oszukać i omamić. Od poprzedniego pokolenia dostali demokrację. Mają prawo ją zniszczyć i szorować zębami po bruku.


Wykres z „Gazety Wyborczej”

5/5 - (4 votes)
Print Friendly, PDF & Email

REKLAMA

Czytaj, oglądaj, słuchaj.