Wiosna

REKLAMA

Dotychczasowe sondaże dawały zdecydowaną i wyraźną przewagę PiS, ostatni również pokazuje, że partia Kaczyńskiego nadal jest na pierwszym miejscu. Jednak ten sondaż można nazwać wiosennym, bo po raz pierwszy wskazuje na istotne zmiany w myśleniu wyborców.
sondaz
PiS traci kilka procent i po raz pierwszy spada poniżej 30%. Zdaje się, że wśród czekających na 500+ zaczyna się pojawiać zniecierpliwienie. PO i .Nowoczesna mają lekką tendencję zwyżkową, ale nie to jest w tym sondażu najistotniejsze. Część wyborców Kukiza zdążyła zobaczyć, że to idiota, a jego ugrupowanie idzie najczęściej ręka w rękę z partią Kaczyńskiego. Dlatego kuce Kukiza powoli wracają do Korwina, aby stać się znowu kucami Korwina. JKM notuje lekki wzrost z tego powodu.
Partia Razem była pierwsza jako protestująca przed KPRM z powodu nieopublikowania wyroku TK, miała doskonały pomysł z wyświetlaniem wyroku na ścianie budynku w nocy. Wreszcie potencjalni wyborcy zobaczyli, że ta partia też jest przeciw Kaczyńskiemu. I to dało wzrost z 2% do 5%. Ponad progiem wyborczym jest także SLD. To nie jest jakiś stały trend, ale jest to sygnał, że lewica w Polsce jest potrzebna, nawet tak ułomna jak partia Millera.
Gdyby wybory były teraz, to koalicja przewidywalnych ugrupowań miałaby większość w sejmie, o ile by się potrafiła dogadać, a to już jest jakiś powód do optymizmu.
Cały czas jednak niepokoi pytanie, czy w ogóle jeszcze będą jakieś wybory…

Oceń artykuł
Print Friendly, PDF & Email

REKLAMA

Czytaj, oglądaj, słuchaj.

6 Komentarze

 1. Co do tych wyborów, to też się o nie obawiam. Kaczyński już widzi, że polacy dają odpór jego pisowskiej zmianie (nie ma zgody na nazywanie tych działań dobrą zmianą). Chyba sobie uświadamia, że po przegranych wyborach aktualna opozycja nie popełni błędu PO i postawi rzeczonych przed trybunałem stanu i zwykłym sądem (dla Kaczyńskiego za sprawstwo kierownicze).

 2. Otrzymaliśmy następującą informację w związku z tekstem powyżej:
  Szanowni Państwo!

  W związku z ostatnim artykułem pana Trąmpczyńskiego dot. sondażu
  poparcia dla partii politycznych pragnę przypomnieć, że SLD nie
  jest „partią Leszka Millera”, jak autor zaznaczył w swoim wpisie.
  Jest partią 23 tysięcy członków i partią 900 tysięcy wyborców z
  ostatnich wyborów parlamentarnych, a na jej czele stoi Włodzimierz
  Czarzasty.

  Pozdrawiam i załączam ukłony,

  Anna-Maria Żukowska
  rzeczniczka prasowa Sojuszu Lewicy Demokratycznej

  Otóż trzeba jasno powiedzieć, że króciutka analiza preferencji wyborczych nie jest notatką encyklopedyczną i odnosi się do ujawnionych w sondażu preferencji, nie ma zaś na celu charakterystyki partii politycznych.
  Dla wielu wyborców SLD jeszcze długo pozostanie partią Millera, choć wszyscy wiedzą, że należy go już plasować w gronie politycznych emerytów (elegancko mówiąc).

  PS. A kto to jest Czarzasty? 😉

 3. Niestety, słupki ledwie drgnęły. Z powyższego wynika, że Maciek jest optymistą, a naród nie bardzo wie o co chodzi z tym Trybunałem i w sumie olewa wszystko.
  Z powyższego wynika też, że w Sojuszu nie bardzo wiedzą jakie zmory ich duszą. I dla mnie i dla Millera jest to nadal Partia Millera.

Komentowanie jest wyłączone.