Magia sondaży

REKLAMA

wykres

Ostatni sondaż przewiduje, że w sejmie znaleźć się może siedem partii. Choć z drugiej strony trzeba pamiętać, że margines błędu bywa dość duży i równie dobrze mogą wejść tylko cztery. Słupki prezentowane przez większość gazet nie pokazują wyraźnie tego, że jest wciąż pewna liczba osób, które deklarują pójście na wybory, ale nie wiedzą, jak zagłosują. Na naszym wykresie uwzględniliśmy 13% elektoratu niezdecydowanego.

Oceń artykuł
Print Friendly, PDF & Email

REKLAMA

Czytaj, oglądaj, słuchaj.

4 Komentarze

 1. Tak śpiewaliśmy na imprezach.
  https://www.youtube.com/watch?v=pznXPZVWmD4
  Warto było czekać.
  Teraz się cofniemy 500 lat jak przepowiedziała Ewa Kopacz.
  500 lat temu Rzeczpospolita wkroczyła na drogę gigantycznego rozwoju, który był nazywany „złotem okresem” w dziejach naszego państwa. Polska stała się azylem tolerancji religijnej, powstały dzieła Reja i Kochanowskiego, Akademia Krakowska stała się jednym z ważniejszych ośrodków naukowych Europy. W późniejszych latach powstały również kolejne uniwersytety: 1544 w Królewcu, 1579 w Wilnie i 1594 w Zamościu”.

 2. FB idź sobie stąd. pis już zaczyna wycofywać się ze swoich obietnic. Zamiast Szydło, rząd układa Jarosław. Jakie to było przewidywalne. Przewiduję także, że za chwilę popierający pis górnicy obudzą się z ręką w nocniku. Czekm na kolejne przemówienia pierwszego patrioty, który nie potrafi mówić poprawnie po polsku.

 3. To 500 lat ma wymiar symboliczny, jako cofnięcie się w rozwoju do bardzo dalekiej przeszłości.
  Ale ma też inne znaczenie. 500 lat temu Polska zaczęła się odwracać od zachodu, dzięki unii polsko-litewskiej i dynastii Jagiellonów zwróciliśmy się na wschód. Kolosalne znaczenie miało to, że Polska zlekceważyła morze jako okno na świat, traciliśmy Pomorze i Bałtyk po kawałku coraz bardziej. Nie zlikwidowaliśmy całkowicie Zakonu Krzyżackiego, bo Jagiellonowie woleli go utrzymać jako gwaranta, że Polska nadal ich będzie potrzebować w Unii. Zwracaliśmy się coraz bardziej na wschód, a zachód odpuściliśmy. Historycznie już wtedy zaczęliśmy pracować na zabory, które przyszły później. Zachłystywaliśmy się potęgą, która stała na coraz bardziej glinianych nogach.
  To przecież Kochanowski napisał słynną i alarmującą „Pieśń o spustoszeniu Podola”, to Kochanowski napisał:
  Nową przypowieść Polak sobie kupi,
  że przed szkodą i po szkodzie głupi.
  Już sto lat później rozwój ciemnoty tromtadrackiej zaowocował najgłupszym i najbardziej niedouczonym społeczeństwem w Europie, a to była prosta konsekwencja tzw. jagiellońskiej polityki.
  A prawie pół tysiąca lat potem znów Litwini wydymali władcę Polski, niejakiego Lecha K. sprzedając Polsce Możejki, a następnie robiąc wszystko, by te Możejki przynosiły Polsce straty.
  Tak kończą się kaczkowate sny o potędze. To jest właśnie ta symbolika o 500 lat cofniętego zegara.

Komentowanie jest wyłączone.