Płoną opony…

REKLAMA

Płoną opony

Dopiero po serii ekologicznych katastrof, którymi były pożary śmietnisk, zaczęto się zastanawiać nad przyczynami. W tle mamy Chiny, które jakiś czas temu przestały przyjmować toksyczne resztki i odpady, a co za tym idzie pojawiła się potrzeba, by gdzieś te gigantyczne światowe zasoby śmieci upchnąć. No i słynnego „profesora” ministra Szyszkę, który podczas swoich rządów wydał ponad 700 zezwoleń na import śmieci.

Trwa seria pożarów na składowiskach odpadów. Płoną opony, plastiki, chemikalia. Czarny, gryzący dym unosi się w powietrze, zagraża ludziom i truje środowisko. Przypadek? Nie sądzę.

Pisał w polityce niecały miesiąc temu Piotr Pytlakowski. Na początku seria pożarów na śmietniskach mogła wydawać się przypadkowa. Nagłe wiosenne upały podwyższyły ryzyko przypadkowych pożarów. Jednak dziennikarz miał rację. Trudno mówić o przypadku, gdy w tym samym czasie płonie kilkanaście dużych składowisk odpadków. Dziennikarze zaczęli zadawać pytania i szukać mechanizmów, które powodują te pożary.

Śmieci płoną, aby zrobić miejsce na następne transporty, albo dlatego, że są opłacalnie ubezpieczane na wypadek pożaru, a czasem aby wraz z dymem zniknęły ślady, że ktoś coś złego robił. (Piotr Pytlakowski, Polityka)

Czy można mówić o mafii śmieciowej w Polsce? Niewątpliwie mamy już do czynienia z dużą zorganizowaną grupą „biznesmenów”, która ma doskonałe relacje z politykami i potrafiła zdobyć setki zezwoleń na import. Gdy Chiny przestały być importerem śmieci pojawiła się okazja do znacznie większego, niż wcześniej, zarobku. Okazało się też, że trzeba jakoś „zutylizować” już istniejące hałdy poprzemysłowych resztek, które nazbierano przez lata.

W centrum płoną śmieci, na południu opony, na zachodzie stare samochody (http://www.tvn24.pl)

TVN24 alarmowała wielokrotnie, pokazując pożary, które chwilami przypominały jakiś pejzaż postapokaliptyczny. Czy rządząca partia pod przywództwem Jarosława Kaczyńskiego udusi nas w importowanych z całego świata śmieciach?

Mapa przygotowana przez „Gazetę Wyborczą wygląda przerażająco. Oto rezultat 2,5 roku rządów PiS.

4/5 - (4 votes)
Print Friendly, PDF & Email

REKLAMA

Czytaj, oglądaj, słuchaj.

2 Komentarze

  1. Taka sama mafia jak złomiarska. Od 28 lat nie znalazł się kolejnych rządach NIKT, kto zapanowałby nad tą patologią. Możemy mieć i milion inspektorów ochrony środowiska i tak to g….. da, jak w perspektywie jest kara na poziomie przychodów z tygodnia składowania śmieci. I do tego jeszcze łapówki. Oczywiście nie dla inspektora tylko wyżej. No i powiązania polityczne….. Można sobie uchwalić 100 nowych ustaw, bez reformy CAŁOŚCI nic się nie zmieni. Inspektor powinien być całkowicie NIEZALEŻNY (od lokalnych układów, wojewodów, wójtów, etc) i pod specjalną ochroną, bo sumy za nielegalne składowanie idą w miliony a inspektor ma żonę i dzieci.

Komentowanie jest wyłączone.