Kto kocha nienawiść

REKLAMA

Kto kocha nienawiść

Po śmierci prezydenta Gdańska prezydent Warszawy zapowiedział, że miasto zorganizuje i sfinansuje w szkołach lekcje na temat tzw. mowy nienawiści. Powód jest oczywisty i elementarnie prosty, to od dzieci i młodzieży należy zacząć edukację. To, co dziś nazywamy mową nienawiści, jest stare jak świat. Już w starożytnym Rzymie rozpętano nagonkę na chrześcijan, przypisując im rozmaite ohydne zachowania, by łatwiej wzbudzić nienawiść do nich, obciążyć winą za pożar miasta i wreszcie uczynić obiektem zemsty. W XIII wieku papież Innocenty III wzbudził nienawiść do Żydów oświadczając, że są winni ukrzyżowania Chrystusa i skazani za to na wieczną niewolę. Nakazał Żydom nosić na ubraniu specjalne znaki. Wiele wieków później hitlerowskie Niemcy nienawiść do Żydów wprowadziły na całkiem nowy poziom masowej zagłady narodu.

Przykładem nienawiści jest również rasizm obecny w ludzkich zachowaniach od dawna i czasem uzasadniany za pomocą pseudonaukowych argumentów. Opowiadanie, że uchodźcy przynoszą ze sobą zarazki i pasożyty – co znamy z przemówienia Jarosława Kaczyńskiego – to wręcz podręcznikowy przykład mowy nienawiści. Nienawiść skierowana jest w stosunku do grup ludzi dlatego, że mają inny kolor skóry, że mówią innym językiem, że mają inną religię. Również dlatego, że mają inną orientację seksualną. Nienawiść wobec innych, czasem skupia się na pojedynczych ludziach, którzy stają się dla sprawców emanacją tego, czego nienawidzą.

* * *

Paweł Adamowicz stał się celem mordercy, bo reprezentował to, co było celem mowy nienawiści. Popierał przyjmowanie uchodźców. Brał publiczny udział w organizacji WOŚP znienawidzonej przez prawicę. Był politykiem liberalnym, a z Gdańska starał się uczynić miasto tolerancji, zaś prawica nienawidzi nawet tego słowa.

Na lekcjach przeciw mowie nienawiści uczniowie dowiedzą się, że ludzie są równi. Także ci o ciemnym kolorze skóry. Dowiedzą się, że kobiety i mężczyźni mają równe prawa. Że orientacja seksualna to nie jest kwestia wyboru, a homoseksualizm nie jest chorobą, ani zboczeniem. Antysemityzm i rasizm to postawy prymitywne i karmiące się nienawiścią. Przeciwko temu protestuje Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Organizacja ta wzywa na demonstrację przeciw lekcjom o mowie nienawiści. Jednym z argumentów jest to, że rzekomo takie lekcje łamią konstytucyjne prawo do wychowywania dzieci zgodnie z przekonaniami rodziców. Wynika z tego, że Ordo Iuris uważa za niezbywalne prawo rodziców wychowywanie dzieci w duchu rasizmu, antysemityzmu i nietolerancji. Pięknie.

5/5 - (8 votes)
Print Friendly, PDF & Email

REKLAMA

Czytaj, oglądaj, słuchaj.