Na co Polacy wydają 500+

REKLAMA

Na co Polacy wydają 500+

Pojawiły się pierwsze wyniki badań statystycznych dotyczące skutków rozdawania pieniędzy w postaci 500+. Choć dane ekonomiczne pokazują znacznie więcej, niż tylko efekty tego dodatku. Od czasu jak w Polsce rządzi PiS, Polacy wydają mniej na książki, prasę, artykuły biurowe itp. W roku 2016 wszyscy badani wydali na te cele mniej o 8,5%. Zaś beneficjenci 500+ o 12,7% mniej. Za to na alkohol wszyscy badani wydali więcej o 6,4%. Beneficjenci 500+ na alkohol wydali o 19% więcej! Warto tu przypomnieć stary tekst Krzyśka Fletera, nie mylił się chłop wcale.

Kto zarabia na 500+?

Kto korzysta z 500+ oprócz sklepów monopolowych? Przecież na coś te pieniądze muszą ludzie wydać. Okazuje się, że wzrosły wydatki na zakup środków transportu, kolokwialnie mówiąc, beneficjenci wydali o 62% więcej na zakup samochodów. Największa część z tych pieniędzy powędrowała do Niemiec i Holandii, pewna część do pośredników sprowadzających używane auta. Stosunkowo mało w tej grupie zakupiono aut nowych, o czym media informowały już znacznie wcześniej.
Wydatki na urządzanie gospodarstwa domowego wzrosły w 2016 o 89% wśród beneficjentów 500+. Oznacza to remonty, podnoszenie standardu, zakup mebli i sprzętów. To nie najgorszy trend, bo zarabiają nieco fachowcy – hydraulicy, tynkarze, malarze… ale zakupy dokonywane były głównie w sieciówkach, a to przecież zwykle kapitał zagraniczny.

Wbrew rządowej propagandzie 500+ kiepsko się przyczynia do ogólnego wzrostu gospodarczego. Za to ziściły się obawy dotyczące patologii i alkoholizmu. Na stronach „Gazety Wyborczej” można znaleźć dokładniejsze dane statystyczne.

4.7/5 - (10 votes)
Print Friendly, PDF & Email

REKLAMA

Czytaj, oglądaj, słuchaj.

2 Komentarze

  1. Znamienne, że po raz kolejny „kasandryczne wizje” krytyków tzw. reform sprawdzają się, a szumne zapowiedzi rządzących dopełniają półkę z napisem „kit wciskany debilom”.

Komentowanie jest wyłączone.