Trumpizm

REKLAMA

Jutro zobaczymy inauguracje prezydentury Donalda Trumpa. Nawet najbardziej doświadczeni politolodzy nie są w stanie dziś powiedzieć, czy ta prezydentura będzie tylko zakłóceniem w historii amerykańskiej demokracji, czy może zwiastuje koniec cywilizacji tak, jak wieszczył Francis Fukuyama. Być może żyjemy dziś w epoce upadku i za parę tysięcy lat rok 2017 stanie się tak samo symboliczną datą jak rok 476 uznawany dziś za datę kończącą cywilizację starożytną.

NATO jest przestarzałe, Niemcy to grupa nacisku, a inne państwa UE powinny naśladować Wielką Brytanię i wyjść ze struktur unijnych – tak w skrócie można podsumować wypowiedzi Donalda Trumpa w wywiadzie dla dziennika „Bild”. (Gazeta Wyborcza)

Wyborowi Trumpa kibicowały na całym świecie partie uznawane za nacjonalistyczne i prawicowe. Czasem tylko one same uznają się za prawicowe, jak polskie „Prawo i Sprawiedliwość”. Trumpowi kibicowała również Rosja Putina. Symptomatyczne.
Europa ma szansę dorównywać potędze USA, Rosji i Chin wyłącznie jako zjednoczony polityczno-ekonomiczny organizm. W przeciwnym razie poszczególne państwa zostaną łatwo pokonane politycznie i gospodarczo, a z czasem być może i militarnie. W Polsce nie tak dawno Antoni Macierewicz przedstawiał czasowe przybycie części amerykańskiej brygady pancernej do Europy środkowowschodniej jako wielki sukces rządu PiS. Tymczasem był to efekt wieloletnich negocjacji z NATO i administracją prezydenta Obamy. Jedna decyzja Trumpa, który jest sceptykiem wobec NATO, może tę brygadę wycofać. Rozpad Unii będzie na krótką metę korzystny dla USA, długofalowo zaś dla Chin i Rosji. Europa przestanie się liczyć. Pod każdym względem. Polska przestanie się liczyć tym bardziej. Mogą czekać nas lata biedy i zacofania. Ale za to w atmosferze katolickiej pobożności pod rządami duchowych potomków kurdupla z Żoliborza.


Tytuł jest nieprzypadkowy. Słowo trumpizm podobne jest graficznie do znanego wcześniej słowa turpizm.

Turpizm (łac. turpis = brzydki) – w literaturze zabieg polegający na wprowadzeniu do utworu elementów brzydoty w celu wywołania szoku estetycznego. Tendencja występująca w niektórych kierunkach poetyckich 2. połowy XX wieku, której cechą jest antyestetyzm i swoisty kult brzydoty. (Wikipedia)

4.4/5 - (75 votes)
Print Friendly, PDF & Email

REKLAMA

Czytaj, oglądaj, słuchaj.