Koń jaki jest każdy widzi

REKLAMA

Benedykt Chmielowski tworząc pierwszą polską encyklopedię, tak właśnie zdefiniował konia. Uważał bowiem, że nie ma sensu opisywać zwierzę, które jest tak znane i powszechnie widziane. Dziś używa się tego związku frazeologicznego, aby określić coś oczywistego, niepodlegającego dyskusji.

PiS jaki jest, też każdy widzi. Dlatego nie powinniśmy się dziwić, że już pierwszego dnia posiedzenia sejmu pojawił się wniosek zawierający możliwość unieważnienia wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego, wybranych przez sejm poprzedniej kadencji. Nie powinno dziwić wykluczenie PSL z prezydium sejmu, ani odebranie opozycji kontroli nad służbami specjalnymi opozycji. Na dobrą sprawę nie powinno też dziwić zastosowanie prawa łaski przez prezydenta Dudę w stosunku do Mariusza Kamińskiego i innych byłych funkcjonariuszy CBA.

Dziś mieliśmy okazję wysłuchać expose Beaty Szydło, a po nim drugiego i bardziej prawdziwego expose Jarosława Kaczyńskiego. Pierwsze przemówienie było jak piękna bajka o księżniczce, która dostaje od losu wszystko. Drugie wprowadzało do narracji elementy farsy i horroru jednocześnie. Dziś mamy możliwość obserwować jak szybko kraj demokratyczny zmienia się w kraj politycznego cyrku.

Wyborcy PiS dzisiaj czekają głównie na obiecane korzyści w postaci 500 zł na dziecko, kwoty wolnej od podatku i darmowych lekarstw dla emerytów. Z dotychczasowej działalności się cieszą. I na pewno można się spodziewać, ze igrzysk w Polsce pisowskiej nie zabraknie. Już niedługo czeka nas nowa smoleńska komisja – być może festiwal pękających parówek, zgniatanych puszek od coli. A wszystko to zmierzać będzie do szczęśliwego uznania wypadku lotniczego za zamach, a co za tym idzie ukarania zamachowców. Będą wyłącznie pisowskie media publiczne i przymusowa repolonizacja mediów pozostałych. Będzie podatek od banków i hipermarketów, będzie duża inflacja i handel wymienny, a wtedy jeszcze raz zapytamy wyborców PiS o poziom ich zadowolenia.

Oceń artykuł
Print Friendly, PDF & Email

REKLAMA

Czytaj, oglądaj, słuchaj.

36 Komentarze

 1. Jeśli przeanalizujemy słownictwo pani Szydlo zastosowane w expose, na pierwszym miejscu będzie słowo zmiany, potem rozwój i państwo. A gdzie obywatele?

 2. Bo obywatele to nie Naród tylko społeczeństwo, i do tego mają prawa. Naród zaś i państwo mają wodzą, cara, partię, sekretarza, cezara etc.

  Za sto dni usłyszymy że 500zł ale dla pierwszych 500 albo trzeba będzie przejąć NBP aby do drukować pieniądze. Alejak się przejmie media to przecież niktnie powie czym to grozi…tylko ten internet jakiś ciężko będzie wyłączyć. AlejakRosja, Chiny i Turcją pokazują da się i to…

 3. A tymczasem sprawę przeciw Cudzie ws przelotów i noclegów umorzono. Przeloty przysługują zawsze, a co do noclegów…

  – Z Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji w Poznaniu uzyskano informację, że Duda w latach 2012-2014 prowadził zajęcia na wydziale zamiejscowym uczelni w Nowym Tomyślu. Jednakże grafików zajęć szkoła nie była w stanie udostępnić: w nadesłanym piśmie wyjaśniono, iż plany zajęć, jako dokumenty niearchiwalne, zostały zniszczone – powiedział prok. Nowak.

  Jednocześnie, jak dodał prokurator, ustalono, iż Duda przebywając w tamtym okresie w Poznaniu, „spotykał się z sympatykami i członkami Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz z radnym Michałem Boruczkowskim, z którym omawiał projekt PiS dotyczący zmian w Kodeksie karnym”. – Z uwagi na upływ czasu nie udało się ustalić dokładnych dat powyższych spotkań – zaznaczył Nowak.

 4. Patrzyłem na twarz Dudy, gdy mu z trybuny sejmowej zarzucano kolesiostwo i lewe intencje. Nie była to twarz spokojna i zadowolona. Patrzyłem na ponurą, zawziętą twarz „słodkiej z reguły” Szydło, gdy mówiono jej z tejże trybuny, że jest niby – premierem, której rząd dobrał i – w praktyce – mianował Kaczyński. Słuchałem szachrajstw słownych tego ostatniego – głównego animatora teatru kukiełek, który sobie stworzył. Człowieka, trzymającego w swoich rękach wszystkie bez mała decyzje i nie będącego za nic formalnie odpowiedzialnym. Nasze Państwo znalazło się rzeczywiście w groźnej sytuacji.

  • Sytuacja jest groźna i jedyne, co pozwala zachować odrobinę optymizmu, to brak większości na zmianę konstytucji. Z drugiej strony pamiętajmy, jak została uchwalona Konstytucja 3 Maja. Jesteśmy z niej dumni, ale to był podstęp, który polegał na nieobecności sporej liczby posłów w trakcie głosowania. A może tak samo PiS zmieni obecną konstytucję?
   Wybory? A może nie będzie już wolnych wyborów za 4 lata? Jak na razie zwolennicy PiS są zadowoleni, a liczba zadowolonych rośnie według sondaży. Kiedy Polacy obudzą się z ręką w nocniku?

 5. Pełzająca kontrrewolucja mówili komuniści na działania opozycji w PRL. Dziś mamy do czynienia z pełzającym zamachem stanu.

  • Pełzająca tak, że ledwo można nadążyć. Podobno Macierewicz już wybrał szefów wywiadu i kontrwywiadu, obaj byli członkami komisji likwidującej WSI. Pytanie retoryczne brzmi, czy ktokolwiek zaufa wywiadowi państwa które co kilka lat go całkowicie odtajnia? Plus 10 lat temu ryzyko zamachów u nas było chyba mniejsze…

   A i w USA bodajże na początku lat 20tych zwolnili łamaczy szyfrów, bo przecież dżentelmena nie czytają cudzej korespondencji…bezrobotni napisali książkę o swojej pracy, a Japończycy zmienili szyfry. Amerykanie odvtego czasu już takich błędów nie robią bo 15 lat im zajęło ponowne złamanie japońskich szyfrów, i to z pomocą brytyjską…

 6. Nocą ustawy będą uchwalane, coby nikt nie widział…aż strach się bać…

  Wczoraj po 23 klub PiS zgłosił wniosek o uzupełnienie porządku dziennego o punkt dotyczący projektu zmiany ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Zakłada on m.in. ponowny wybór następców pięciorga sędziów TK, których kadencja mija w 2015 r. Kontrowersje wywołuje fakt, że następcy zostali już wybrani przez poprzedni Sejm.

  Wprowadzenie punktu pod obrady było niespodziewane, bo komisja ustawodawcza debatowała nad projektem jeszcze po expose premier Beaty Szydło. Biuro Legislacyjne zauważyło wówczas, że pewne fragmenty ustawy budzą wątpliwości z prawnego punktu widzenia. Ale były też uwagi zupełnie błahe. „PiS nie zgadzało się jednak na żadne zmiany, nawet poprawki gramatyczne proponowane przez Biuro Legislacyjne” – podała Wyborcza.pl Przeciwko zmianom w ustawie protestowała opozycja, oceniając, że jest to „zamach na Trybunał”. Zwracano też uwagę na fakt, że nie zasięgnięto opinii konstytucjonalistów.

 7. A gdzie się podział The Man? Czy nie zaangażowali go do jakiegoś durnego wywiadu za zasługi na rzecz Kaczora i spółki? Należy się taki awans i jemu i nam, szaraczkom, bo trochę – myślę – byśmy od niego odpoczęli.

 8. Czytanie tygodnika Polityka zaczynam zwykle od felietonów Tyma i Mizerskiego. Z ostatniego numeru wynotowałem sobie dwa cytaty, po jednym od każdego z nich: „Rządzenie naszym krajem należy do wodza, który sam się na to stanowisko mianował. Ma pełnię każdej władzy, trzyma wszystkich za mordę i skromnie zrezygnował z jakiejkolwiek odpowiedzialności, bo jest katolikiem i demokratą”. „Patriarcha Syrii Grzegorz III odwiedził w szpitalu poznańskim, w towarzystwie lokalnego biskupa, Syryjczyka , solidnie pobitego i zelżonego (…. ty śmieciu i pier … muzułmanie ….). Nic szczególnego – chciał, to odwiedził. Zachował się tam jednak skandalicznie mówiąc, że prawdziwi Polacy to ci, którzy pomagają, a nie ci, którzy pobili Georga. Jak on śmiał zakwestionować polskość sprawców pobicia, naszych patriotów?” Można się rzeczywiście oburzyć – jeszcze trochę i szariat nam tu wprowadzą ci „gwałciciele kóz”.

 9. Taurus 🙂
  od czasu do czasu przypomina mi się cytat z pewnej książki. nie będę teraz przytaczał ani autora ani tytułu, bo i nie ma to większego sensu.
  cytat brzmi: „ksenofobia i nacjonalizm to ostatnie bastiony głupoty w naszych społeczeństwach”

  • Nasze społeczeństwo jest, jak wiadomo, inne i „lepsze”. Trzeba więc docenić u niego również zawiść, kołtunerstwo, mściwość połączoną z warcholstwem i parę innych cech „korzystnie” je wyróżniających.

 10. Prezydent stosuje prawo łaski, ale nie może – na szczęście – winnego uczynić niewinnym. Według R. Giertycha jeśli sąd uzna akt łaski prezydenta za wiążący, to wyda postanowienie o pozostawieniu apelacji bez rozpoznania i o umorzeniu postępowania. Wtedy, w sensie prawnym, pozostanie wyrok skazujący I instancji, który się automatycznie uprawomocni, choć kara nie będzie mogła być wymierzona. Oznacza to jednak, że z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o pozostawieniu apelacji bez rozpoznania i umorzeniu postępowania M. Kamiński utraci prawo wybieralności (bo został skazany) i tym samym na podstawie art. 247 kodeksu wyborczego utraci mandat poselski. Sytuacja zrobi się wtedy bardzo ciekawa. Nie wiem, czy można zastosować do tej samej osoby, w tej samej sprawie akt łaski po raz drugi. Jeśli można, to Prezio nie będzie miał pewnie innego wyjścia. Prezio jest podobno prawnikiem, prowadził nawet kancelarię prawną „świętego” Lecha, coś mi jednak wygląda na to, że jego wiedza prawnicza jest cieniutka. Nadmierna buta nigdy nie popłaca i z reguły obraca się przeciwko osobie ją demonstrującą.

  • Tak, ale prezydent Duda „umorzył” w ułaskawienie postępowanie, to jest warunkowo darował winę Kamińskiego. Przynajmniej tak słyszałem. Ktoś wie czy ktoś wystąpił o dostęp do tego aktu?

   • Według wszelkich przepisów o ułaskawieniu prezydent tylko może ułaskawić. Nie może cofnąć, uznać za nieważne postępowania sądowego, nie może uniewinnić. Może ułaskawić skazanego, gdy nie ma innego sposobu, by zmniejszyć mu dolegliwość stosowania litery prawa, a są jakieś humanitarne względy za tym przemawiające.

    • Mówisz o zgniłych kapitalistycznych, znaczy liberalnych koncepcjach państwa prawa. Żyjemy w okresie rewolucji pisjanistycznej. Jak za Lenina, dawne prawo nie obowiązuje, bo jest sprzeczne z wolą Pre… wróć Narodu

 11. Blitzkrieg – mówią niektórzy. Tydzień czasu, a PiS już odebrał opozycji prawo do kontroli służby specjalnych, uczynił pierwszy krok na drodze do opanowania Trybunału Konstytucyjnego, a następne kroki będą tylko formalnością.
  Czy za 4 lata będą jeszcze wybory? Wątpię.

  • Blitzkrieg zakładał uderzenie na centra dowodzenia wroga. Czyli sądy i media muszą zostać unieszkodliwienie…przepraszam odzyskane lub wygładzone. Zakładami przejęcie inspekcji pracy i sanepidu celem nękania mediów albo ustawę o obrazie uczuć Prezesa.

 12. Aż mi się chce zacytować o demokracji umierającej wśród oklasków…
  ————_———–

  Prezydent Andrzej Duda, Paweł Kukiz oraz premier Beata Szydło – to liderzy listopadowego zestawienia polityków cieszących się największym zaufaniem wśród Polaków – wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS.
  ———–
  A wiara w Prezesa czyni cuda…
  ———–
  (…) wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński ogłosił, że Kurski zostanie wiceministrem „na krótki czas do analizy struktury ministerialnej”. To sugeruje przygotowanie do ważniejszej funkcji na dłuższy czas. Będzie prezesem TVP, Polskiego Radia, a może Polskiej Agencji Prasowej? Cokolwiek to będzie, Kurski będzie służył Kaczyńskiemu lojalnie.

 13. Obejrzałem przed chwilą wywiady z obecnym przewodniczącym Trybunału Konstytucyjnego, jak również z byłym przewodniczącym. Opinia jest jednoznaczna – to, co zrobił PIS, przyjmując nową Ustawę o działaniu Trybunału i prezydent Duda podpisując ją, jest sprzeczne z Konstytucją i grozi poważnymi konsekwencjami. Jest też sprzeczne z prawem unijnym i może być zaskarżone w Trybunale Praw Człowieka. Z ust innych, światowej sławy prawników, naszych konstytucjonalistów, zaczynają padać stwierdzenia o próbie zamachu stanu, o standardach białoruskich, czy Kazachstanu. Coś mi się zdaje, że PIS się mocno zagalopował i prowadzi kraj do potężnego zamętu. Być może zresztą robi to celowo, ale – w takim przypadku – będzie to katastrofa.

 14. Dwukrotny przestępca drogowy odpowiada za transport, skazany za przyznaną sobie premię Parys w MSZ. Pisowskie standardy w praktyce.
  Spodobał mi się komentarz:
  Do tego ministrem oświaty powinien zostać pedofil, a zdrowia – morderca.

  • Powstanie Komitetu Obrony Demokracji to między innymi efekt działalności osób związanych przez Facebooka z tą stroną. Grono przeciwników PiS na Facebooku liczy ponad 15 tysięcy, a grupa KOD już prawie siedem. 🙂

   • ale się tam hejterów pisowskich zleciało! że hej 😀
    chyba cały płatny legion i 1/2 partii 🙂
    ale spokojnie, spokojnie po kolei wszystko się ułoży 🙂

    • Mam nadzieję, sunset. Obyś się nie mylił. Nie ma innego wyjścia, rozsądni ludzie, chcący bronić demokracji, muszą się samoorganizować i działać na wszystkich, możliwych polach w jej obronie, nie wyłączając obywatelskiego nieposłuszeństwa na skalę masową.

Komentowanie jest wyłączone.