Jak zostać prezydentem wszystkich Polaków?

REKLAMA

3 lata pontyfikatu

Kampania prezydencka Andrzeja Dudy była dwustronna. Jedna strona to wyważone i ostrożne wypowiedzi samego kandydata, w których ciągle powtarzały się deklaracje, że „nie wolno dzielić ludzi” i trzeba ze wszystkimi rozmawiać. Druga strona kampanii była nieoficjalna, toczyła się w internecie przez podstawionych internetowych trolli i wynajęte anonimowo agencje PR. To była kampania oszczerstw wobec urzędującego prezydenta.
Gdy kandydat Andrzej Duda zasiadł na prezydenckim fotelu, to przestał już deklarować chęć rozmawiania ze wszystkimi. Najbardziej zaś nie chciał przez ponad półtora miesiąca rozmawiać z rządem i z kierującą nim Ewą Kopacz. Tak bardzo nie chciał, że na Westerplatte udał, że jej nie widzi.
Prezydent Duda nie cierpi na barak czasu, by jeździć w wiele miejsc i wspierać kampanię wyborczą PiS, ale nie znalazł czasu na zwołanie rady gabinetowej. Z jednej strony narracja urzędników prezydenta obraca się wokół rzekomo wyjątkowo groźnego problemu, jakim są decyzje w sprawie uchodźców, narzekają, że prezydent nie ma dostatecznych informacji na temat pracy rządu w tym zakresie, a z drugiej strony do 24 września prezydent nie uważał za stosowne spotkać się w tej sprawie z szefową rządu. Dopiero dziś minister Piotrowska przekazała prezydentowi wyniki dotychczasowych działań rządu.
Odpowiedzialny prezydent w momencie kryzysu politycznego powinien zwołać radę gabinetową. Politycy PiS – od urzędników prezydenta po kandydatkę na premiera Beatę Szydło i samego prezesa Kaczyńskiego – dają nam jasny sygnał, że z takim kryzysem mamy do czynienia.
Dlaczego zatem Duda nie chce rozmawiać z premier Ewą Kopacz? Dlaczego nie zwoła rady gabinetowej? Skoro dziś nie chce rozmawiać z rządem, to co zrobi, gdy za miesiąc PiS nie wygra wyborów? Pamiętajmy, że łaska wyborców na pstrym koniu jeździ. Więc nawet i to jest możliwe. Ba! Nawet jeśli PiS będzie na pierwszym miejscu, to i tak może się okazać, że pozostałe partię będą w stanie utworzyć większościową koalicję.
I co wtedy? Duda nie będzie kontaktował się z rządem przez pięć lat?

Oceń artykuł
Print Friendly, PDF & Email

REKLAMA

Czytaj, oglądaj, słuchaj.