Nocne ślubowanie

REKLAMA

Wczoraj w ekspresowym tempie wybrano 5 sędziów TK przy całkowitym sprzeciwie opozycji i konsternacji sojusznika PiSu czyli ruchu Kukiz’15. Posłowie tej ostatniej grupy stanęli w szerokim rozkroku między opozycją a koalicją i w sporej części nie głosowali w ogóle.
Po głosowaniu ekspresowo wydano w jednym egzemplarzu „Monitor” i w nocy prezydent Duda zaprzysiągł sędziów.
Duda po raz kolejny pokazał, że jest Niezłomnym Kancelistą Prezesa i wykonał polecenie, choć w przyszłości grozi mu za to Trybunał Stanu. Niektórzy twierdzą, że ślubowanie posłów przyjął zdalnie, bo nie widziano ich w pałacu.

slubuje

Dziś odbywa się posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego, które postawi pod znakiem zapytania wybór przynajmniej trzech z pisowskich sędziów.

Oceń artykuł
Print Friendly, PDF & Email

REKLAMA

Czytaj, oglądaj, słuchaj.

15 Komentarze

 1. Trybunał Konstytucyjny stanął na wysokości zadania. Pisdent przyjmie ślubowanie trzech legalnie wybranych sędziów, czy będzie się podkładał pod trybunał stanu? Jestem bardzo ciekawy.

 2. W związku z aktywnością naszego przemiłego father bossa, który – nie mogąc kłamać – zrezygnował z komentowania, ale za to wytężył siły i logując się z kilku IP, dawał minusy pod komentarzami, zmieniliśmy zasady. Oceniać artykuły i komentarze mogą tylko zalogowane osoby. Oznacza to, że każdy może dać jedną ocenę.

  • najlepsze z tego jest to, że FB zapomniał, że gdy był znany jako Palestrina2005 to mimo swojego ewidentnie głupiego nastawienia politycznego i intelektualnego jednak potrafił (generalnie) zachowywać się na względnym poziomie i nikt na SpieprzajDziadu nie zamierzał go banować. zresztą tutaj tez nie dostał bana, tylko ostrzeżenie, że musi się dostosować do zasad etyki: nie kłamać, nie obrażać. widocznie uznał że tego typu obostrzenia są niezgodne z zasadami demokracji 😛

 3. Wystąpienia Andrzeja Dudy nie zawierało ani słowa dotyczącego dzisiejszego orzeczenia TK. Wcześniej politycy mówili prawie wprost, ze wyrok TK ich nie obchodzi.
  Co to oznacza? Jak to będzie dalej wyglądało?
  1. TK orzeknie nieważność wybrania 5 sędziów. Przewodniczący TK nie dopuści ich do orzekania. Z kolei nie będą orzekać też trzej sędziowie wybrani w poprzedniej kadencji z powodu braku ślubowania. W tej mierze TK nie odważy się naruszyć zwyczaju.
  2. TK będzie niedługo liczył tylko 10 sędziów. Z roku na rok będą się kończyć kadencje i liczebność TK będzie się zmniejszać, co spowoduje w końcu paraliż. Za kilka lat TK będzie ciałem martwym.
  3. Większość sejmowa i rząd nie będą się liczyć z wyrokami TK. Dziś powstał precedens. Będą łamać prawo, bo TK nie ma żadnej władzy praktycznej. Nie dysponuje środkami przymusu.
  4. O ile będą jeszcze wolne i demokratyczne wybory, w co wątpię, Andrzej Duda stanie przed Trybunałem Stanu.

  • a co z tymi trzema sędziami którzy zostali wybrani prawnie? zdaje się mogą oni wysłać ślubowanie listownie.

   • Szanowni Państwo,

    W ostatnich miesiącach wokół wyboru nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego narosło wiele wątpliwości. Wywołały one niepotrzebne spory i emocje.

    Polacy oczekują od polityków pracy na rzecz dobra wspólnego i rozwoju państwa, nie zaś kłótni i awantur.

    29 maja tego roku, gdy w Pałacu Wilanowskim w Warszawie odbierałem zaświadczenie o wyborze na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej, apelowałem, by ważne dla ustroju Polski decyzje nie były podejmowane w okresie zmiany władz państwowych, ponieważ mogą one rodzić w przyszłości wiele problemów. Niestety, Sejm poprzedniej kadencji nie przychylił się do mojej prośby i dokonał wadliwego prawnie wyboru osób – kandydatów na stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego, naruszając tym samym również dobry obyczaj polityczny. Nie można zgodzić się na dokonaną tuż przed wyborami zmianę prawną, która miała na celu jednostronne upolitycznienie Trybunału. Bo przecież instytucja ta powinna być pluralistyczna i politycy powinni tę zasadę bezwzględnie szanować. Tego oczekują od nich przecież obywatele.

    Aby zakończyć niepotrzebne waśnie podważające autorytet najważniejszych instytucji państwa polskiego, stojąc na straży konstytucji i ciągłości władzy państwowej, postanowiłem odebrać przysięgę od sędziów wybranych wczoraj. Kierowałem się przy tym wolą nowo wyłonionego Sejmu, w którym Polacy pokładają tak ogromną nadzieję na naprawę Rzeczypospolitej.

    Jednocześnie chciałbym podkreślić, że przychylam się do opinii wyrażonej przez obecnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego o potrzebie debaty nad zmianami procedury wyboru sędziów. Dlatego też w ramach Narodowej Rady Rozwoju zamierzam powołać zespół, którego celem będzie wypracowanie zasad wyboru sędziów oraz funkcjonowania Trybunału. Tak, by w przyszłości nie pojawiły się żadne wątpliwości co do jego bezstronności.

    Chciałbym do tego dialogu zaprosić przedstawicieli wszystkich partii politycznych, byłych sędziów Trybunału, ekspertów od prawa konstytucyjnego i inne zainteresowane podmioty. Liczę na to, że dzięki tej inicjatywie uda nam się wspólnie zapobiegać podobnym sporom w przyszłości.

    Szanowni Państwo, to decyzje narodu i jego przedstawicieli powinny być w pierwszej kolejności podstawą inicjatyw ustawodawczych. To istota demokracji. Jestem głęboko przekonany, że dzisiejsza decyzja także zbliża nas do realizacji tego celu.

    Składając przysięgę prezydencką, ślubowałem, że dobro Ojczyzny i pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem. Że swoje osobiste cele podporządkuję całkowicie służbie społeczeństwu. Dlatego podjąłem tę decyzję w imię dobra wspólnego, w imię budowy sprawiedliwego i uczciwego państwa.

    Dziękuję.

    Andrzej Duda

    NAJLEPSZY dowcip polityczny 2015 roku.

 4. Kiedy rozpoczęła się prezydentura Kaczyńskiego Lecha, myślałem, że nie może być gorzej, jak bardzo się myliłem…

 5. Po orędziu Dudy rozmawia pesymista z optymistą.
  – Już gorzej być nie może – mówi pesymista.
  – Ależ może, może – zaprzecza optymista.

 6. Słuchałem w radiu, co mówią politycy pis i kukiza o wyroku trybunału. Nadal zaprzeczają rzeczywistości. Mamy faktycznie zamach stanu.

 7. W internecie się gotuje. Czy ten Duda zwariował, dlaczego jest aż tak zaślepiony? Jest w wieku, gdy mężczyźni czasem tracą bez pamięci głowę dla młódki w krótkiej spódnicy. Żeby jednak ją tracić dla obleśnego, wyliniałego Kaczora? Nie tylko on zresztą – straciły ją różne Dery od Dudy i cała armia pisiorów. Co się dzieje ?????????

  Duda o prof. Zimmermannie – „Miałem w życiu szczęście, bo spotkałem dobrych i uczciwych ludzi. Takim człowiekiem jest na pewno prof. Zimmermann”.
  Prof. Zimmermann o Dudzie – „Prezydent, jako absolwent Wydziału Prawa UJ i mój wychowanek nie powinien łamać Konstytucji. Jest mi z tego powodu bardzo przykro”.

 8. Przewidywałem, że Duda będzie najgorszym z dotychczasowych prezydentów i kiedyś w przyszłości historia pominie jego istnienie. Pomyliłem się. Historia zapamięta Dudę jako pierwszego, który trafi przed Trybunał Stanu. A trafi w wersji optymistycznej za 4 lata. W wersji pesymistycznej za lat kilkadziesiąt, gdy wreszcie PiS zostanie pokonany. Za 4 lata Duda będzie odpowiadał za działania przeciw prawu, za kilkadziesiąt za zdradę stanu.

Komentowanie jest wyłączone.