Polexit dla rolnika

REKLAMA

Polexit dla rolnika

Najpierw mówiono: „Nie straszcie PiSem”. Niedawno jeszcze Beata Szydło zarzekała się, że rząd PiS policji na demonstrantów nie wyśle. Dziś wysyła. Aresztowania, zastraszanie, szykany to chleb powszedni dla demonstrujących ludzi. Dziś inni mówią: „Nie straszcie Polexitem”. Rząd ma długofalową strategię, która przewiduje nasze uczestnictwo w Unii przynajmniej przez dziesięciolecie. W tej strategii ujęto również kolejną polską prezydencję. Bez obaw. A czym może być polexit dla rolnika?

Tymczasem media zbliżone do partii rządzącej powoli zaczynają temat wyjścia z Unii podnosić. Mówią, że należy o tym dyskutować. Nie żeby zaraz dokonywać polexitu, ale porozmawiać – mówią – warto. W ten sam sposób zaczynało się w Wielkiej Brytanii. Tylko o tym porozmawiajmy, a skończyło się brexitem, który po zmasowanym ataku propagandowym zafundowali młodym ludziom przestraszeni starzy ludzie. Tak wynika z badań przeprowadzonych po referendum.

Na razie polski rząd grozi zawetowaniem budżetu. Jak mogą to odczuć rolnicy, którzy są grupą korzystającą najbardziej z unijnych dofinansowań? Otóż uruchomienie przez państwa unijne prowizorium budżetowego spowoduje, że unijne dopłaty dla rolników nadal będą. Ci, którzy je przejadają, nie odczują zmian. Ale nie będzie pieniędzy na nowe inwestycje rolnicze. Ciągnik, kombajn, zaawansowany system do dojenia krów? Zapomnijcie.

Polexit

A jeśli wystąpimy z Unii? Koniec dopłat. Ani złotówki nie będzie, bo Polski nie stać na to, by dopłaty bezpośrednie do rolnictwa realizować. A co to oznacza dla producentów żywności? Eksport żywności stanowi dziś ponad 13% całego eksportu. Jeśli stracimy unijny rynek, a stracimy, to gdzie będzie można sprzedać polską żywność? Polski rynek jest nasycony. Więcej nie zjemy. Gdzie poszukacie – drodzy rolnicy – rynków zbytu? Gdzie sprzedacie swe wyroby producenci drobiu, wołowiny, pieczarek, warzyw i owoców? Polexit oznacza bowiem zamknięcie granic, cła i ograniczenia w eksporcie. Poprosicie Putina o ponowne otwarcie rynku rosyjskiego? Czeka was horror. Żywności będzie za dużo, ceny spadną, a wy zrobicie się coraz biedniejsi. Będziecie bankrutować, bo wasze kredyty inwestycyjne i konsumpcyjne nie znikną.

Polskie wsie w ciągu ostatnich lat dostały ogromne pieniądze na infrastrukturę wiejską. Rozejrzyjcie się dookoła. Drogi, ulice, boiska sportowe i świetlice, oświetlenie, oczyszczalnie ścieków, a niektórzy twierdzą, że przynależność do Unii nic nie daje. Dlaczego zwracam się do rolników? Polexit spowoduje, że wszyscy wpadniemy w biedę, ale rolnicy odczują to jako pierwsi i odczują najdotkliwiej. Polexit dla rolnika będzie największą tragedią. Chcecie wrócić do czasów zamierzchłego PRLu, gdy jechaliście do miasta na targ wozem zaprzężonym w konia i tam bezpośrednio sprzedawaliście swoje wyroby? Ciepło, ciepło, gorąco… czy wiecie, że zwykła większość sejmowa może przegłosować nasze wystąpienie z Unii zwykłym głosowaniem? Wieczorem zasypiacie w Unii, a rano budzicie się poza nią.

5/5 - (4 votes)
Print Friendly, PDF & Email

REKLAMA

Czytaj, oglądaj, słuchaj.

1 Komentarz

  1. Warto nadmienić, że procedura wyjścia Polski z UE nie wymaga referendum!

    „Otóż okazuje się, że nie, ponieważ w 2010 roku wprowadzono zmianę w ustawie z 2000 r., o umowach międzynarodowych, zresztą dość mocno ukrytą w przepisach wprowadzających inną ustawę – o koordynacji współpracy między Sejmem i Senatem, w związku z członkostwem w UE. No i w tych przepisach zawarto taką zmianę, że zwykła większość parlamentarna plus stosowna notyfikacja przez Prezydenta ewentualnej decyzji wystarczy.”

    https://www.prawo.pl/prawo/polexit-wystarczy-zwykla-wiekszosc-w-sejmie,309011.html

Komentowanie jest wyłączone.