Przepis na cenzurę

REKLAMA

Jak wymyślić takie przepisy, które jednocześnie pozwolą na cenzurowanie wszelkiej aktywności opozycyjnej wobec rządu, a przy tym zezwolić na najbardziej nawet ordynarne, czy faszystowskie treści, ale zgodne z linią władzy? Tego karkołomnego zadania podjęli się specjaliści z ministerstwa pani Streżyńskiej. Oto krótkie fragmenty z projektów.

…w zakresie usług świadczonych droga elektroniczną w ramach środków społecznego przekazu” zastosowanie znajduje artykuł 18 ustawy o radiofonii i telewizji./…/ audycje nie mogą propagować działań „sprzecznych z polską racją stanu” czy „sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym”, mają też szanować „chrześcijański system wartości”.

Nie trzeba być Einsteinem, by zrozumieć, że powyższe pozwala ocenzurować praktycznie każdą informację niewygodną dla władzy. Minister Macierewicz spowodował karambol? Pisanie o tym to zagrożenie dla polskiej racji stanu. Piątek wydał książkę o Macierewiczu? Toż to prawie jak terroryzm – zniszczyć, przemielić, a autora zamknąć. Ktoś krytykuje Rydzyka? To sprzeczne z chrześcijańskim systemem wartości. Ktoś protestuje przeciw religii w szkole? Przecież to jednoznacznie sprzeczne z chrześcijańskim systemem wartości. Ktoś inny z kolei przyłapał Szydło na kłamstwie? Sprzeczne z polską racją stanu.

…usługodawcy nie będą mogli ograniczać wypowiedzi w internecie ze względu na linię programową, treść czy regulamin świadczenia usług.

Żadne forum jednak nie będzie mogło usuwać treści przez rząd popieranych. Rasizm, ksenofobia, szerzenie nienawiści? Dziś takie wpisy usuwane są przez administratorów portali na podstawie przepisów prawa ogólnego wspomaganych regulaminami. Ponieważ zagraniczni usługodawcy tacy jak Facebook mieliby podlegać polskiemu prawu, to Facebook nie mógłby zawieszać stron narodowców, usuwać nienawistnych wpisów pisowskich trolli, kasować stron facebookowych w rodzaju „X. – dobrze, że zdechł”. Jak w piosence Lady Pank. Siódme niebo nienawiści.
Czy polski rząd wygrałby z Facebookiem? Mało prawdopodobne. Ale przecież już istnieje rejestr stron niedozwolonych. Może się na niej znaleźć wiele adresów stron niewygodnych dla rządu.

5/5 - (5 votes)
Print Friendly, PDF & Email

REKLAMA

Czytaj, oglądaj, słuchaj.