Wszystkie koperty prezesa

REKLAMA

Wszystkie koperty prezesa

Szef rządzącej partii w pewnym kraju za sprawą nagrań i zeznań biznesmena, który oskarża go o oszustwo, znajduje się pod ostrzałem mediów i opozycji. W demokracji rzeczą oczywistą byłoby, że nastąpi dymisja, rozwiązanie rządu i przyśpieszone wybory. Gdyby szef partii okazał się winny, znalazłby się w więzieniu. W demokracji okazałoby się też, że wszyscy będący w kręgu podejrzeń muszą przynajmniej na jakiś czas zawiesić swą polityczną karierę.

W kraju, w którym panuje demokracja niedoskonała, w której nie ma zasadniczych standardów politycznych, szef partii zostałby przesłuchany. Prokurator wszcząłby śledztwo. Choć partia rządząca nie straciłaby od razu władzy, bo korupcja polityczna w takim kraju nie dyskwalifikuje tak bardzo jak w państwach o demokracji już ugruntowanej.

A co się będzie działo w kraju z władzą autorytarną? Szef partii rządzącej rządzi wszystkim, więc i prokuraturą. Trwa medialna burza, a władza zaciera ślady. Całkiem możliwe, że w kolejnych wyborach ta partia już władzy nie obejmie, ale pozaciera ślady na tyle skutecznie, że szefowi partii się upiecze.

A w dyktaturze? Rozpocznie się nagonka na wolne media. Zacznie się szukanie haków na opozycję. A potem może się okazać, ze nie jest ważne, kto głosuje, ale ten, kto głosy liczy. Zresztą, mając silna policję i wojsko, można w ogóle nie dopuścić do wyborów. Jakim krajem jest Polska? na pewno nie demokratycznym. Czy 50 tysięcy można zmieścić w kopercie? Na obrazku jest 60 tysięcy. Czy są jeszcze jakieś koperty? 😉

4.3/5 - (6 votes)
Print Friendly, PDF & Email

REKLAMA

Czytaj, oglądaj, słuchaj.