Wawelska hańba

REKLAMA

Szykują się liczne ekshumacje, na razie ofiar katastrofy smoleńskiej. Szykują się liczne weryfikacje, na razie gen. Ścibor- Rylskiego. Ale to dopiero początki. Będzie jeszcze ciekawiej.

W związku z przybyciem szczątków Lecha Kaczyńskiego na Wawel, konieczne będzie uporządkowanie otoczenia. Rozważa się czy wszystkie spoczywające w pobliżu osoby zasługują na przebywanie w pobliżu miejsca pochówku najznamienitszej postaci historii Polski. Osoby chcące oddać hołd  Prezydentowi są zbulwersowane  faktem, że tuż obok spoczywają ludzie, którzy źle się zapisali w naszej historii lub nawet nie byli Polakami, a przez pomyłkę wślizgnęli się do wawelskich krypt. Sprawą zajmie się właśnie powołana przez ministrów Maciarewicza i Glińskiego komisja międzyresortowa. Wysoka Komisja zbada zasadność wawelskich pochówków takich osób jak:

Zygmunt Waza, Władysław Waza i Jan Kazimierz Waza – Szwedzi, którzy wciągnęli Polskę do licznych wojen w interesie Szwecji.

Józef Poniatowski – bratanek jednego z sygnatariuszy targowickiej zdrady narodowej.

Stefan Batory – rumuński Węgier (nawet nie znał języka polskiego!).

Zygmunt Stary i Zygmunt August – litewscy wielcy książęta podstępnie wprowadzani na polski tron.

Michał Korybut Wiśniowiecki – potomek ukraińskiej (ruskiej) rodziny, pozornie spolonizowany. Doprowadził Polskę do wojen w interesie Ukrainy,

Juliusz Słowacki – potomek ukraińskiej (ruskiej) rodziny. Zamiast brać udział w Powstaniu Listopadowym, wyjechał na Zachód.

Adam Mickiewicz – Litwin znający język polski.

Józef Piłsudski – Litwin niemiłosiernie kaleczący polską mowę, międzynarodowy terrorysta. W 1899 r. dokonał apostazji – dobrowolnie wyrzekł się naszej wiary. Agent austriacki (Kunschaftsdienst an Österreich). Chory psychicznie (diagnoza dyrektora warszawskiego szpitala dla obłąkanych Iwana Szabasznikowa). W kwietniu 1905 za namową Włodzimierza Lenina spowodował rezygnację przez Polską Partię Socjalistyczną realizacji pełnej niepodległości Polski. Wolnomularz i mason. W 1926 roku dokonał zamachu stanu znanego jako przewrót majowy. Notorycznie niszczył polski parlamentaryzm, miał dyktatorskie zapędy.

Jan Sobieski – potomek ukraińskiej (ruskiej) rodziny, pozornie spolonizowany, doprowadził Polskę do wojen w interesie Austrii.

Tadeusz Kościuszko – pozornie spolonizowany Białorusin. Prawosławny. W 1796 złożył przysięgę wiernopoddańcza rosyjskiemu carowi Pawłowi Romanowowi. Działania militarne prowadzone przez T Kościuszkę na terenie Polski, zakończyły się wymazaniem naszej Ojczyzny z mapy świata. Pan Kościuszko prowadził też działania militarne na terenie Ameryki Północnej, przyczyniając się do powstania  USA. Amerykański Kongres zapłacił mu za to m. in. czarnymi niewolnikami.

Dzięki rodzinnym koligacjom z wyżej wymienionymi, w wawelskich kryptach są jeszcze osoby. Ich wpływ na historię był nikły lub nawet żaden. Tym niemniej są w kryptach.

5/5 - (1 vote)
Print Friendly, PDF & Email

REKLAMA

Czytaj, oglądaj, słuchaj.

6 Komentarze

 1. A co z kopcami? W nowych wspaniałych czasach należy je wyrównać, by wdzięczni mieszkańcy Krakowa mieli gdzie usypać wielki i niepowtarzalny kopiec wielkiego i niepowtarzalnego zdobywcy brukselskiego krzesła. Kraków zasługuje na ten zaszczyt, bowiem przestrzega wyroków i orzeczeń pań Beatek, w przeciwieństwie do zdradzieckich Łodzi, Bydgoszczy i Warszawy, gdzie wolą czytać opinie sporządzane w trakcie spotkań przy kawie i ciasteczkach. Zresztą to w tym królewskim mieście LK prawie został jego honorowym obywatelem.

 2. Radcy krakowscy nie będą słuchać wyroków TK. Dołączyli tym samym do Dobro Zmianowej Rady Gminy Kobylin Borzymy. Może czas podpisać porozumienie partnerskie między tymi samorządami.
  Takim działaniem to słynne miasto zasłużyło na stumetrowy pomnik LK na każdej ulicy.

  • Widocznie czują się zobowiązani wobec rezydenta krypty na Wawelu. Albo uznają, że rząd PiS da im za to jakieś konfitury.

   • Czekam, żeby na Wawelu powstała krypta prezydencka. LK dostałby godne siebie miejsce między Bierutem i Jaruzelskim.

 3. IPopowrocie z weekendu majowego zastała mnie informacja o nowych Kawalerach Orderu Odrodzenia Polski. Przy całym szacunku do (resztek) powagi stanowiska Prezydenta odznaczenie Wildsteina, znanego najbardziej z łamania prawa przez wyniesienie listy nazwanej jego imieniem, tworzenia konfliktów i poprzedniej dobrej zmiany w TVP…
  Dla kontekstu pozostali dziennikarze odznaczeni tym orderem to Turowicz i Michnik, twórcy Tygodnika Powszechnego i pierwszej niezależnej gazety w PRLu. Aż boję się kto będzie następny.

  • No i jeszcze Szewińska, były członek WRON. Szanuję mimo wszystko Panią Irenę, ale wychodzi na to, że Kaczor zbiera odpadki po komuchach. Zeżre wszystko.

Komentowanie jest wyłączone.