Komisja Wenecka zbada sprawę wyboru Tuska

REKLAMA

Po sygnałach płynących ze strony polskiego MSZ, dotyczących fałszerstw i manipulacji jakie miały miejsce w trakcie unijnego szczytu, podczas którego w bardzo niejasnych okolicznościach przedłużona została kadencja szefa Rady Europejskiej, niemieckiego kandydata Donalda Tuska, Komisja Wenecka postanowiła przyjrzeć się sprawie skandalicznego głosowania, zakończonego hańbiącym zjednoczoną Europę wynikiem 27:1. Komisja Wenecka zaprosiła do Brukseli polskiego ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, którego opinia i wiedza w tej sprawie ma dla tej instytucji ogromne znaczenie. Wiadomo nie od dziś, że minister Waszczykowski jest jednym z najbardziej wpływowych i szanowanych polityków w Unii Europejskiej. A jego zdanie, do czego oczywiście nikt nie przyzna się wprost, traktowane jest wręcz niekiedy jako wyrocznia.

Dodatkowo prawnicy Komisji Weneckiej z uwagi na złożoność problemów prawnych jakie pojawiły się przy tej okazji, zamówili u polskiego ministra sprawiedliwości ekspertyzy prawne. W związku z tym Zbigniew Ziobro powołał specjalny zespół złożony z najwybitniejszych autorytetów prawniczych w Polsce, który w ciągu kilku dni ma przygotować i wysłać do Brukseli stosowną opinię. W skład zespołu Zbigniewa Ziobro weszli Arkadiusz Mularczyk, Michał Wójcik, Paweł Szefernaker, Marek Ast, Bartosz Kownacki, oraz przewodnicząca Beata Kempa. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że opinia ta będzie miażdżąca zarówno dla samego Tuska, jak i Unii Europejskiej. Dosyć prawdopodobne wydaje się w tej sytuacji anulowanie ponownego wyboru Tuska na szefa RE, oraz powołanie na to stanowisko kandydata, który w tamtym głosowaniu zajął miejsce tuż za plecami niemieckiego kandydata, przegrywając z nim minimalnie, bo różnicą zaledwie 26 głosów. Istnieje zatem ogromna szansa na to, że Jacek Saryusz – Wolski, jedyny polski kandydat na stanowisko szefa Rady Europejskiej, zostanie pierwszym Polakiem sprawującym tak prestiżową funkcję w ramach unijnych instytucji.

Ponadto Komisja Wenecka na wyraźne żądanie Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, sprawdzi zasadność posługiwania się polskim obywatelstwem przez wspomnianego już Tuska. A to może być dopiero początek problemów byłego premiera państwa teoretycznego. Pojawiły się również sygnały o możliwości popełnienia przez Tuska przestępstwa, polegającego na znieważeniu polskich symboli narodowych. W gabinecie, w którym Tusk jeszcze urzęduje jako szef RE, a w zasadzie który bezprawnie i w wyniku haniebnego fałszerstwa okupuje, obok unijnej szmaty powieszona jest bowiem flaga przypominająca naszą, polską, biało – czerwoną…

5/5 - (8 votes)
Print Friendly, PDF & Email

REKLAMA

Czytaj, oglądaj, słuchaj.