Warto być Polakiem?

REKLAMA

Faszyści i policja jedna koalicja

W związku ze zbliżającą się 100 rocznicą odzyskania niepodległości na Podkarpaciu ogłoszono konkurs dla siódmoklasistów pod hasłem „Warto być Polakiem”. Patronuje mu marszałek Kuchciński – szczery demokrata, obecnie zabarykadowany w Sejmie. Kuchciński swym istnieniem udowadnia, że Polakiem być warto, choć gdybym ja był takim Polakiem jak Kuchciński, to wolałbym być np Kirgizem żyjącym na stepach.

Organizatorzy konkursu od razu przyjęli tezę, że Polakiem warto być dlatego, że Lech Kaczyński i Jan Paweł II też byli Polakami. Oto tematy konkursowe: „Działalność Lecha Kaczyńskiego w opozycji antykomunistycznej”, Lech Kaczyński, św. Jan Paweł II – wspólna rola w odbudowie Polski po 1989 r.” , „Polityka historyczna prezydenta Kaczyńskiego” – to tylko niektóre z nich. Na szczęście nie pojawia się zagadnienie „Lech Kaczyński – genialny wódz i strateg na przykładzie Bitwy pod Grunwaldem”. Jeszcze nie.

Tak czy inaczej, konkurs ma przekonać małolatów, jak wielkim można się stać, będąc Polakiem. I chociaż nie każdy Polak dojdzie tam, gdzie Lech Kaczyński czy Jan Paweł II, to każdy Polak może być dumny z tego, że oni też byli Polakami. Generalnie uważam, że bycie Polakiem opłaca się bardziej niż bycie Rumunem czy Afrykaninem. Jednak wiele osób marudzi, że choć są Polakami i tak do niczego w życiu nie doszli. Dlatego mają dylemat, czy nie warto zostać np Irlandczykiem lub Norwegiem, bo wiadomo, że z bycia Irlandczykiem lub Norwegiem można miesięcznie wyciągnąć więcej.

Bycie Polakiem też ma jednak swoje plusy. Można np wygrać główną nagrodę – 1100 zł – w kolejnej edycji Biegu Niepodległości w Skarżysku-Kamiennej. Organizatorzy zadbali bowiem o to, by miał on czysto narodowy charakter i żaden Rumun czy Etiopczyk wziąć w nim udziału nie mogą. Jest to rozwiązanie zgodne z duchem sportowej rywalizacji, gdyż Afrykańczycy biegają szybciej od Polaków i nagminnie bogacą się ich kosztem. Zastanawiam się czy w przyszłym roku nie powinno się zawęzić formuły biegu, dopuszczając do niego tylko osoby o nazwiskach kończących się na „ski” – Kuchciński, Brudziński, Kaczyński… Wygrana nie tylko zostałaby w kraju, ale nawet nie opuściłaby struktur jednej partii.

4.7/5 - (7 votes)
Print Friendly, PDF & Email

REKLAMA

Czytaj, oglądaj, słuchaj.