Jak protestować

REKLAMA

SCENA 1
W Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego, pod sufit zapchanej paczkami i kartonami, stoi aktualnie urzędujący Prezydent RP.
Duda:
– Matko Boska! Jeszcze dwie ciężarówki z protestami?! Czemu oni się tak zawzięli. Kurwa mać!! Czy ktoś ma już połączenie z Prezesem?!
SCENA 2
Kaczyński zza firanki patrzy na tłum kłębiący się pod jego domem. Tłum skanduje: Konstytucja! Konstytucja! Kot się miota i miauczy.
SCENA 3
Terlikowska pod choinką nastawia kolejną płytę z kolędami.
Terlikowski:
– Tak się cieszę! Dałby Bóg więcej tych idiotycznych demonstracji, to częściej będziemy gościć Pana Prezesa.
Uśmiechnięty Kaczyński drapie kota po brzuszku. Kot mruczy.

Która scena jest Twoim zdaniem najbardziej prawdopodobna?
Moim zdaniem nie warto kierować protestów do ich adresata, ale do neutralnej instytucji powołanej do rozpatrywania takich protestów, do neutralnych mediów, a najlepiej do oponentów.
Dlatego nie należy wysyłać protestów związanych z łamaniem konstytucji do PiSu, do Kancelarii Prezydenta RP czy manifestować pod domem Kaczyńskiego. Pod domem Kaczyńskiego zresztą łatwiej spotkać np. spragnionych krwi narodowców, a nie o to nam chodzi.
Zależnie od tego czego protest dotyczy rozdzielnik może być różny. Uważam, że zawsze warto wysłać go do opozycyjnych mediów, do opozycyjnych partii do instytucji monitorujących społeczeństwa pod kątem demokracji np. http://obserwatorium.kulturaliberalna.pl/ http://www.skubi.net/ www.hfhr.pl/ . Gdy uważamy, że naruszono prawo warto powiadomić sądy, prokuratury, policję. Dobrze robić to nie anonimowo, ale idą takie czasy, że może się to nie opłacić.
REASUMUJĄC:
1. Protest powinien być widoczny, o ile możliwe skuteczny.
2. Otwieram temat – chcę sprowokować dyskusje, wymianę doświadczeń, metod etc.
3. Warto zrobić „ślepy rozdzielnik”. Łatwiej pominąć adresata, niż główkować kogo by tu jeszcze dopisać. Koszty dystrybucji są często większe od wartości samego towaru. Lista adresowa bywa cennym towarem – oczywiście w naszym przypadku to gratis.
4. Przy okazji – co powinna robić gwałcona kobieta – krzyczeć „pali się ,pożar”, symulowć wymioty, wołać ze ma AIDS.

Oceń artykuł
Print Friendly, PDF & Email

REKLAMA

Czytaj, oglądaj, słuchaj.