Faszyzm już tu jest

REKLAMA

Faszyzm już tu jest

Niektórzy ostrzegają, że zbliża się faszyzm, moim zdaniem faszyzm już tu jest. Kilka lat rozsiewania nienawiści dziś daje plony. Nad jeziorem została pobita nastolatka, bo miała pofarbowane na różowo włosy.Parę dni þóźniej nad tym samym jeziorem dwaj mężczyźni pobili nastolatka, który miał blond pasma na włosach i kolczyki. Bijąc go krzyczeli o pedałach. W Wałczu mężczyzna napadł na siedemnastolatka idącego z koleżanką i małoletnią siostrą. Dziecku składał obsceniczne propozycje seksualne. Wcześniej zaatakował innego nastolatka za pomalowane włosy.

Dwa razy zaatakował dzieci, bo „tylko pedały farbują włosy”. Bił po głowie metalowym narzędziem. (Gazeta Wyborcza)

Chłopak z Wałcza trafił do szpitala, sprawca został objęty tylko policyjnym dozorem. Nie postawiono mu zarzutu przestępstwa z nienawiści, choć przyznał, że bił, bo „nie lubi pedałów”. W tym samym czasie Margot z inicjatywy Stop Bzdurom siedzi w areszcie. Rzekomo dlatego, że drobna nieheteronormatywna osoba miała pobić wielkiego byka, który kierował furgonetką z homofobiczną propagandą. We Wrocławiu zdarzyło się kilka innych incydentów. Nie podoba mi się twój ryj, pedalskie trampki, pedalskie włoski, chcesz wpie*dol? – usłyszała pasażerka tramwaju od kolejnego „prawilnego” prawicowego patrioty. Jednak to nie relacje o kolejnych aktach nienawiści są najbardziej porażające, ale reakcje niektórych zwyczajnych ludzi, którzy komentują artykuły w prasie. I nie mam na myśli paskudnych prawicowych trolli, czasem opłacanych przez władzę, a czasem wolontariuszy.

Schowaj różowe trampki i ubierz się normalnie, to nie będziesz mieć problemów.

Faszyzm już tu jest. Jedną z jego cech jest chęć, by wszyscy byli jednorodnym społeczeństwem. Nie ma miejsca na wyróżnianie się. Ani na kolorowe włosy, kolorowe buty. Zwyczajni ludzie wiedzą o tym i „dobrze radzą”. Nie sposób w takiej chwili zapomnieć o wierszu Wiktora Woroszylskiego „Państwa faszystowskie”.

życie biegło zwyczajnie więc naprawdę w państwach tych wielu było
ludzi zwyczajnych i ludzi dobrych i takich którzy
nie wiedzieli o niczym

Szczucie i mowa nienawiści od lat wychodzi z kręgów władzy, która chce Polaków podzielić na tych właściwych, religijnych i uczciwych oraz tą resztę. Zarazę, ideologię gorszą niż koronawirus. Zaczyna się od drugorzędnych popleczników władzy, a kończy się na prezydencie.

5/5 - (4 votes)
Print Friendly, PDF & Email

REKLAMA

Czytaj, oglądaj, słuchaj.