Polska wieczna ofiara

REKLAMA

Polska wieczna ofiara

Znawcy tematu twierdzą, że władzę totalną, podobnie jak schizofrenika, pożera fikcja. I władza totalna musi tę fikcję podtrzymać i umacniać, ponieważ tylko w fikcji przez siebie stworzonej może istnieć i rządzić.

Władza totalna uwielbia historię ojczystą, a najbardziej te karty historii, które sama fałszuje. Wszystko to dzieje się równolegle z okrajaniem praw i wolności obywatelskich. Zniewoleni ludzie z czasem o wolności myśleć przestają, nie dążą do niej, lecz po dniu, w którym sto razy musieli kłamać i przeczyć samym sobie chcą tylko zasnąć i spać.

Niedawno odbył się pogrzeb prof. Marii Janion. Nie było na nim żadnego przedstawiciela PiS. Nie dziwi nic. Janion w jednej ze swoich prac o wynaturzeniach polskiego romantyzmu pisała o ideologii zwulgaryzowanego mesjanizmu, który łączy zadęcie i pychę z biernością i pretensjami wiecznej ofiary. Pisała, na wiele lat przed pisizmem, o niebezpieczeństwach tworzenia państwowej religii politycznej, traktującej ludzi o odmiennych przekonaniach, jako zaprzańców i zdrajców. Taki gorszy sort. Rasizm, bigoteria, homofobia czy antysemityzm to właśnie czarne tło owej religii.

Od pięciu lat widać gołym okiem, że większość Polaków daje się tą retoryką mamić i znieczulać. Wolność przehandlowali za parę stów i 13 emeryturę. Widocznie towar jakim ta wolność się stała nie miał dla nich wielkiej wartości.

5/5 - (12 votes)
Print Friendly, PDF & Email

REKLAMA

Czytaj, oglądaj, słuchaj.

3 Komentarze

  1. Panowie ja nie wiem jak to możliwe że ciągle piszecie głupoty o tzw. „kaczyzmie”. Przecież PiS nie wsadził was do paki więc to głupie gadanie. Gdzie ten „kaczyzm”? Gdzie ta dyktatura?

    • A w ZSRR i PRL wszyscy siedzieli? Też rządy twierdziły, że jest demokracja, ze są wybory. Stary jestem, to pamiętam, że były nawet kabiny w komisjach wyborczych.
      W Wenezueli nadal są wybory. A jak Maduro przegrał, to sobie wymyślił, że parlament jest nieważny. I wybrał swój własny. My jesteśmy na tej samej ścieżce. PULL UP!

Komentowanie jest wyłączone.