Kościół śmierdzi obłudą

REKLAMA

Sodoma i Gomora

Kwestia walki z pedofilią w polskim Kościele katolickim tak naprawdę jeszcze się w Polsce nie zaczęła. A jeśli się zacznie, to wcale nie jest pewne, czy skończy się sukcesem w postaci społecznej kontroli nad działaniami plebanii i kurii. Polski kościół będzie się przed tym bronić rękami i nogami. Wystarczy wspomnieć abp Wesołowskiego, którego zbrodnie seksualne popełniane na dzieciach nie wzbudziły większej rewizji moralnej w jego szeregach, a hardzi polscy biskupi winę za pedofilię zwalali na dzieci, którym kler nie mógł się oprzeć. Podobnie jest w PiS, gdzie błyskotliwą karierę robi prokurator Piotrowicz, który zamiast oskarżać, bronił księdza pedofila, albo notoryczny kłamca premier, który robi łajdackie geszefty z biskupem pedofilem. PiS nie broni ani Kościoła, ani wiary. Broni podobnych sobie zdemoralizowanych hierarchów, również gotowych do wszelakich podłości dla utrzymania swojej władzy i przywilejów

Niespecjalnie wierzyłem, że film Tomasza Sekielskiego wzbudzi tumult w narodzie. To obraz dokumentalny i nie wyświetlany w TV. Dziś wiem, że jego determinacja, aby dotrzeć do samych trzewi zła, przyniosła genialne efekty. Ludzie zaczęli wreszcie pytać: jakim cudem instytucja roszcząca sobie prawo do pouczania i osądzania innych jest siedliskiem amoralności? Jak zareagował Kościół? Prymas Wojciech Polak zdobył się na wyświechtane przeprosiny „za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła”. A kogóż to prymas miał na myśli??? Kim są ci „ludzie” Kościoła: klechy, wierni, czy też jakiś inny teletubiś?

Nie spodziewam się wiele po instytucji, która od lat tapla się w bagnie obrzydliwości, że się oczyści ruszając karać sprawców i zadośćuczyni ofiarom. Od tego musi być prawo i służby państwa. Kościół śmierdzi obłudą. Katecheci w całej Polsce właśnie przechodzą w parafiach cykl szkoleń, na których wtłacza im się do głów strategię wyjścia z kryzysu – jak przedstawiać młodzieży całą sytuację, które problemy uwypuklać, które kwestie pomijać, na co zwracać uwagę, a co lekceważyć. Przekaz ma być jasny: to Kościół, mimo wszystko, jest ofiarą tego bajzlu. Tak wygląda żal biskupów. Tak wygląda ich troska o los ofiar. W taki sposób posypują sobie głowy popiołem.
Całą nadzieja w tym, że Polakom wryła się w mózgi treść filmu braci Sekielskich i nie wymaże jej żadne pseudo ubolewanie. Polecę Kaczyńskim: jest wina, musi być i kara.

zdjęcie: Wikipedia

5/5 - (10 votes)
Print Friendly, PDF & Email

REKLAMA

Czytaj, oglądaj, słuchaj.