Prokuratura i sądy w ręce suwerena

REKLAMA

Prokuratura i sądy w ręce suwerena

Komuno wróć! – to hasło jeszcze niedawno krzyczeli ludzie podczas demonstracji organizowanych przez Andrzeja Leppera i upadłą już „Samoobronę”. W ich przekonaniu PRL był lepszym państwem niż Polska, która odzyskała niepodległość i rozpoczęła długą i trudną drogę do normalnego systemu politycznego i ekonomicznego. Potem to hasło zniknęło. Czasem pojawiało się w dyskursie politycznym, jako ironiczne podsumowanie nierealnych i wręcz głupich postulatów niektórych wyborców. Nie doceniliśmy potęgi nostalgii. Dziś hasło Prokuratura i sądy w ręce suwerena jest symbolem tego, jak wraca stare.

Komuna wróciła, z przytupem i w całej okazałości. Nostalgię za komuną docenił Kaczyński i postanowił wykorzystać. Stąd reforma oświaty, de facto przywracająca system z czasów PRL. Stąd obietnice przywracania państwowych stoczni, państwowych fabryk, państwowych kopalni i oczywiście PGR-ów. To wszystko mrzonki, ale pozwoliły wygrać wybory. Tak samo jak 500+, które przywracało pamięć czasów, gdy państwo DAWAŁO! Dawało obiady w stołówkach za symboliczne pieniądze, dawało socjalne w pracy, paczki dla dzieci na gwiazdkę, pracownicze wczasy za symboliczną opłatę. I mieszkania też dawało. Miliony tęskniły za komuną i ją dostały!

Dziś w pewnym sensie mamy kumulację komuny. Popierająca władzę telewizja zorganizowała popierającą władzę demonstrację. Jak kiedyś w 1976, gdy klasa robotnicza potępiała warchołów z Radomia. Dziś uwagę zwraca hasło: Prokuratura i sądy w ręce suwerena. Komuna wróciła. Związek Radziecki tuż za progiem. Sądy ludowe i sprawiedliwość socjalistyczna.


zdjęcie: Tomasz Sakiewicz /Twitter

5/5 - (3 votes)
Print Friendly, PDF & Email

REKLAMA

Czytaj, oglądaj, słuchaj.

1 Komentarz

Komentowanie jest wyłączone.