W co wierzą Polacy?

REKLAMA

W co wierzą Polacy?

Zastanawiało was kiedyś to, w co wierzą Polacy? Są ludzie przekonani, że lądowanie na Księżycu było mistyfikacją. Najwięcej wierzących w taką teorię spiskową mieszka w Meksyku. Tam właśnie wierzy w to blisko 30% ludzi. Ale i w Polsce znajdziemy sporo przekonanych o tym osób. Prawie co piąty Polak twierdzi, że lądowanie na Księżycu było ściemą (dokładniej 18%). Zapewne sporo ludzi uważa lądowanie na Księżycu za oszustwo, bo są przekonani, że Ziemia jest płaska. W Polsce 4% osób wierzy, że nasza planeta jest płaska. A co za tym idzie nie są możliwe loty kosmiczne, lądowanie na Księżycu, wysyłanie sond na Marsa. To wyjątkowo ciekawe zjawisko psychologiczne, bo już Arystoteles w starożytnej Grecji przedstawił dowody na kulistość Ziemi. Zaś 240 lat przed naszą erą Eratostenes z Cyreny potrafił zmierzyć promień kuli ziemskiej. W czasach, gdy programy szkolne były mniej przeładowane, część nauczycieli pokazywała uczniom tę metodę.

Aż 21% ludzi w Polsce, czyli jeden na pięciu, wierzy, że globalne ocieplenie to oszustwo. Ze względu na pogarszające się warunki klimatyczne, rosnące ekstrema pogodowe, brak wody i wzrost zabójczych upałów, wierzą w to głównie mieszkańcy północnych rejonów globu. Ale i w upalnej Nigerii 30% ludzi wierzy, że jakieś spiskowe tajemne siły wymyśliły to globalne ocieplenie. Inną popularną teorią jest globalny i tajny światowy rząd. Inaczej mówiąc, nasze krajowe rządy to figuranci, a Ziemią rządzi jakiś głęboko zakonspirowany rząd światowy. 78% Nigeryjczyków jest tego pewnych. Również 56% Hiszpanów tak myśli. Czy Polacy są mniej podatni na spiskową teorię o światowym rządzie? Nie. Połowa naszych rodaków w to wierzy. Być może dlatego PiS wygrywa kolejne wybory, choć szkodzi Polsce i ją rozkrada. Ludzie myślą, że ta władza została przysłana przez światowy rząd.

Antyszczepionkowa histeria

Nie trzeba chyba uświadamiać nikomu, że antyszczepionkowa histeria ma się w Polsce wyjątkowo dobrze. Podbita została w górę przez pandemię i szczepienia przeciw koronawirusowi. Ponad 30% naszych rodaków twierdzi, że fatalne skutki szczepionek ukrywa rząd, lekarze i koncerny farmaceutyczne. Część z nich sądzi, że szczepionki służą jakimś ukrytym celom. Wśród wyznawców teorii spiskowych są i tacy, którzy obecne szczepionki łączą z zawartymi w nich chipami i sterowaniem falami 5G. Trudno oszacować ich liczbę. Najbardziej zdecydowani zwolennicy odjazdowych teorii nie chcą odpowiadać na pytania ankieterów. Wiadomo jednak, że niezależnie od wyznawanych teorii w tej mierze 31% Polaków boi się szczepionek. Za to 18% jest przekonana, że budowana dość powoli w Polsce sieć 5G wzmacnia działanie koronawirusa. Biorąc pod uwagę, ze od wielu dni znajdujemy się w światowej czołówce zachorowań oraz zgonów, poglądy sporej części naszych rodaków wydają się przerażające. Nie osiągniemy tzw. odporności stadnej, jeśli nie przechoruje lub nie zaszczepi się blisko 30 milionów osób w naszym kraju. Tymczasem rząd sprawia wrażenie, jakby się ze szczepieniami nie śpieszył, a Episkopat daje dziwny sygnał, że w zasadzie to nie zabrania, ale niektóry szczepionki są z abortowanych płodów. Co zresztą jest brednią i fakenewsem.

Co się zresztą dziwić. 22% Polaków uważa, że koronawirus to ściema. To jest absolutny rekord w Europie, bo dorównuje nam tylko Turcja. To oznacza, że ponad 7 milionów ludzi się nie zaszczepi, bo dla nich to jest wymyślone oszustwo. W co wierzą Polacy dziś to nie tylko kwestia socjologiczna, która ciekawić może jedynie naukowców. Wierzymy w brednie, w antynaukowe opowieści, a co ciekawe część tych wierzeń sprzeczna jest z religią katolicką. Ale to też nie ma się co dziwić, skoro ostatnio aktywność religijną przejawia mniej niż 39% rodaków, a liczba tych prawdziwie religijnych spadła do około 20%. A jednocześnie Polacy wierzą Kościołowi, że LGBT można się zarazić, że jest ideologia, którą celowo usiłuje się zainfekować Polaków, aby zniszczyć naszą ojczyznę. Wierzą w światowy spisek żydowski, który ma jeden cel – zniszczyć Polskę. Wierzą, ze uchodźcy to armia, która miała przyjść nas pozabijać i gwałcić polskie kobiety. Ale w pandemię nie wierzą.

4.9/5 - (7 votes)
Print Friendly, PDF & Email

REKLAMA

Czytaj, oglądaj, słuchaj.