Prognozy

REKLAMA

Większość dotychczasowych sondaży przyzwyczaiła nas do faktu, że PiS wygra wybory, a w sejmie znajdzie się sześć ugrupowań politycznych. Trzeba przyznać, że jest to prawdopodobne.
Jednak można też zauważyć kilka zjawisk, które mogą sprawić nam niespodziankę.
1. W poprzednich latach zwykle PiS był partią niedoszacowaną, wcześniej taki efekt dotyczył Samoobrony. Ankietowanym było wstyd przyznać się, że chcą głosować na partię uznaną powszechnie za obciachową. Obecnie z efektem niedoszacowania zetknęła się Platforma. W dobrym tonie jest krytykowanie PO i odcinanie się od tej partii. Częściowo to się sprawdzi w wyborach, ale może się okazać, że wystąpił efekt niedoszacowania w sondażach.
2. Zarówno Janusz Palikot, jak i Leszek Miller są politykami schyłkowymi. Barbara Nowacka odwróciła nieco trend spadkowy, ale może się okazać, że to za mało. Wyniki Zjednoczonej Lewicy w sondażach podlegają wahaniom. Trudno oszacować, jakie ostatecznie będą. A mogą być bardzo niskie.
3. Kukiz i PSL często balansują na granicy 5%. A to oznacza, że oba ugrupowania mogą znaleźć się poza sejmem. DO Kukiza wyborcy wciąż się zniechęcają, słysząc wypowiedzi czasami wręcz głupkowate swojego lidera. Na liście Kukiza są dziwni ludzie o bardzo szerokim spektrum poglądów, zatem jakie byłoby to ugrupowanie w sejmie? To zniechęca rozsądniejszych wyborców. PSL to partia klasowa, która nawet niespecjalnie ukrywa to, że zależy im głównie na korzyściach własnego elektoratu, nawet kosztem reszty społeczeństwa.
sondaz
A co będzie jeśli do sejmu wejdą tylko cztery ugrupowania? PiS, PO, Nowoczesna i Zjednoczona Lewica? Jeśli PiS wygra, ale nie będzie miał 230 głosów? Jakie jest prawdopodobieństwo powstania mniejszościowego rządu PiS? Czy może czekają nas powtórne przyśpieszone wybory?
Z drugiej strony być inaczej. Jeśli przegrana Platforma wraz z Nowoczesną osiągną próg 230 głosów, czy prezydent pozwoli utworzyć im rząd? Wbrew pozorom nie jest to tak oczywiste, a przynajmniej nie od razu.
Nadchodzące wybory mogą nam zafundować sporo niespodzianek.

Oceń artykuł
Print Friendly, PDF & Email

REKLAMA

Czytaj, oglądaj, słuchaj.