Cuś PiSowi nie pykło

REKLAMA

Cuś PiSowi nie pykło

Przeciwnicy partii rządzącej od dawna rozważali scenariusze upadku PiS i utraty władzy przez Kaczyńskiego i jego ludzi. Niektóre z nich bardziej przypominały mgliste i pobożne życzenia. Czasem budziły pobłażanie, a czasem śmiech. W skrócie mówiąc, przypuszczano, że w końcu pojawią się takie afery, które pogrążą Kaczyńskiego. A tymczasem ani afera Misiewicza, ani problemy z Banasiem, nawet erotyczne przygody marszałka, ani kradzież pieniędzy z CBA, a w końcu nawet kompromitacja gwiazdy biznesu Obajtka nie zrobiły nawet małej rysy na wizerunku PiS.

Coś się jednak zaczęło zmieniać. Sondaż z końca kwietnia uwzględnił rozpad Zjednoczonej Prawicy. Okazało się, że opozycja ma szansę przejąć ster rządów, bo 25% PiS nawet z 7% Konfederacji nie starczy do objęcia władzy. Zła wiadomość dla PiS jest taka, że po 2% dla Gowina i Ziobry wyrzuci ich z Sejmu. Zatem by mieć tę prowadzącą pozycję Kaczyński musi znosić fochy Gowina, a co gorsza także Ziobry. A to coraz trudniejsze.

W zasadzie można powiedzieć, że nadzieje na przegraną PiS, były do niedawna iluzoryczne. Partia rządząca też zachowywała się tak, jakby nic jej nie mogło zaszkodzić. Bezczelność, buta i jawne kpiny z opozycji należały do normy. Protesty dotyczące praw kobiet, czy niezależności sędziów były coraz brutalniej pacyfikowane przez policję. Siły porządkowe nawet nie kryją już, że są zbrojnym ramieniem partii rządzącej. I co? I nic. Zjednoczona Prawica wciąż ma sporo ponad trzydzieści procent poparcia. I dopiero koniec kwietnia pokazuje jakąś zmianę.

Jednak sondaże polityczne nie wyjaśniają przyczyn, dla których jakaś partia zyskuje, a inna traci. Do tego potrzebne są pogłębione badania socjologiczne. W „Polityce” z przełomu kwietnia ukazał się artykuł napisany na podstawie takiego właśnie projektu. Autorami są Przemysław Sadura i Sławomir Sierakowski. Badania przeprowadzono pod koniec ubiegłego roku (pod spodem podaję odnośniki do źródeł). Wnioski są zaskakujące.

Aż 15% badanych żąda zniesienia świadczeń 500+. Ponad 63% chciałoby ograniczenia tych świadczeń, część do najbiedniejszych, część tylko dla pracujących. A przecież powszechnie uważało się, że to jest ponadczasowa lokomotywa wyborcza PiS. Politycy tej partii byli przekonani, że póki płacą 500+, mogą sobie pozwolić na każdą aferę. Tymczasem okazuje się, że Polacy do 500+ się zniechęcili, a jakaś masa krytyczna została przekroczona.

Nasze badania pokazują, że obraz państwa pod rządami PiS-u jest niemal katastrofalny. Negatywne opinie na temat polityki partii przekładają się na zaufanie do państwa i wiarę w jego możliwości. Warto podkreślić, że konsekwencje tego procesu, długo- i krótkotrwałe, ponosić mogą nie tylko rząd, lecz także pozostałe partie i sami Polacy. Określa to dziś warunki możliwości uprawiania polityki dla wszystkich podmiotów politycznych. W oczach badanych państwo polskie zostało wchłonięte przez obóz władzy. Polska to PiS. Kraj jawi się jako źle, chaotycznie i niekompetentnie zarządzany, podporządkowany partykularnym interesom partii rządzącej. Państwo opisywane jest jako podzielone, niegodne zaufania, trudne do życia, niesprawiedliwe i skorumpowane.

Można powiedzieć, że po raz pierwszy pojawia się szansa, aby rządy PiS zakończyć. Jest to wciąż bardzo mała szansa. Ale wreszcie jest. Teraz potrzebujemy w Polsce mocnej i mądrej opozycji, która przedstawi realistyczny program, który da nadzieję na przyszłość. Potrzebne są działania, które przekonają ten „warunkowy” elektorat PiS, by głosował inaczej. To nie będzie proste, ani łatwe. Kaczyński nadal dysponuje ogromnym aparatem propagandy i bezwzględnym aparatem przemocy. Już niedługo będzie też dysponował ogromnymi pieniędzmi z Brukseli, które pomogła mu zdobyć lewica. Chcę wierzyć, że to była tylko naiwność, a nie sprzedanie się za korzyści polityczne i materialne.


https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/2115195,1,pis-konczy-sie-paliwo-czego-od-panstwa-chca-polacy.read – „Polityka”
https://krytykapolityczna.pl/wp-content/uploads/2021/04/Koniec-hegemonii-500_final_ost.pdf – „Krytyka polityczna”

5/5 - (1 vote)
Print Friendly, PDF & Email

REKLAMA

Czytaj, oglądaj, słuchaj.