Jak zrobić pierwszy krok do Polexitu?

REKLAMA

Brexit, czyli jak zrobić pierwszy krok?

Wyobraźmy sobie – i nie jest to żadna fantastyka, ale prawdopodobny scenariusz – że polski rząd wetuje unijny budżet. Jak zrobić pierwszy krok i co się wtedy stanie, i jak odczują to obywatele? Po pierwsze Eksperci mówią, że Fundusz Odbudowy, z którego Polska ma dostać około 27 mld euro, może w ciągu kilku tygodni powstać z wyłączeniem Polski i Węgier. To nie jest niemożliwe. To znaczy, że 25 krajów ekspresowo się dogada tworząc nowy fundusz w sposób, który nie będzie wymagał zgody Polski i Węgier. Nie tylko stracimy 27 mld euro, ale też powstanie precedens. Odtąd zamiast się dogadywać na siłę z Polską, państwa będą tworzyć politykę europejską w mniejszych grupach.

Drugim problemem są obecne wydatki. Nie będzie budżetu Unii, więc będzie tylko prowizorium budżetowe. Będą pieniądze na wcześniej uchwalone wydatki, ale nie będzie na nowe. I tak:
Erasmus – studenci dostaną pieniądze tylko do wakacji. Nowych projektów wymiany nie będzie. Ale to marne grosze, choć niewątpliwie wkurzą młodzież i tak już rozzłoszczona na PiS. Straty z tego tytułu mają jednak większy wymiar i nie tylko finansowy. Wbrew popularnym plotkom „dziadersów” projekty studenckie to nie tylko „sex, drugs & rock’n’roll”.
Fundusz spójności. Już w pierwszym roku będzie to około 9 mld euro, a nie 13, jak się przewidywało. Co z tymi brakującymi 4 miliardami? Nie dostaniemy ich. Korzystająca z prowizorium Unia będzie oszczędzać, żeby nie przekroczyć zasad bezpieczeństwa finansowego.

*

Z powodów proceduralnych łączne płatności unijne spadłyby o nawet 30 miliardów euro. A to nam nie przysporzy przyjaciół w innych krajach. W sytuacji, gdy Polska zawetuje budżet, Unia nie mogłaby podejmować żadnych nowych zobowiązań z polityki spójności od stycznia 2021 r. A to oznacza, że beneficjenci w Polsce utraciliby w przyszłym roku także możliwość zainicjowania nowych projektów wartych nawet 10 mld euro (Tomasz Bielecki, Deutsche Welle).

Polska w Unii Europejskiej zmarginalizowała się sama. Pomimo ględzenia o wstawaniu z kolan i o tym, że wszyscy nam zazdroszczą, to od 5 lat znaczymy coraz mniej. Kiedyś polski polityk został przewodniczącym Europarlamentu, inny przewodniczącym UE, a teraz nikt się z Polską nie liczy. Polski rząd umie tylko psuć. Jak zrobić pierwszy krok do polexitu? Zobaczycie to już niedługo.

Oceń artykuł
Print Friendly, PDF & Email

REKLAMA

Czytaj, oglądaj, słuchaj.

2 Komentarze

  1. Ja wiem, że to schadenfreude, ale jeżeli suweren nie poczuje płótna w kieszeni i nie zawyje z bólu, to niewiele się zmieni.

  2. Polexit: Priwislinski Kraj jako zbuntowana prowincja Wielkiego Imperium Rosyjskiego po prostu wróci na kolanach do swej prawdziwej matki – Matki Rosji.

Komentowanie jest wyłączone.