Kasia z Ząbek

REKLAMA

Kasia z Ząbek

Na Twitterze znany się stał tweet o Kasi z Ząbek, której nie przyjęto do szpitala i nie wykonano zdjęcia zwichniętej stopy, bo teraz przyjmuje się wyłącznie Ukraińców. Internauci szybko zneutralizowali tę fałszywkę, tworząc dziesiątki parodii tego wpisu. O Marku ze Sławkowa, o Sławku z Markowa i o tym, że Kasia z Ząbek jeszcze niedawno była „zapłakaną kuzynką”, która wróciła ze szkoły. Ale fakenewsy nadal są groźne.

Fakenewsy, czyli fałszywe wiadomości, to dziś dzień powszedni internetu. Nigdy nie wiadomo, czy jakaś informacja, która nas poruszy, nie jest wymyśloną fałszywką, opublikowaną w ramach wojny cyfrowej. Anna Mierzyńska w oko.press pisała ostatnio, że prorosyjska propaganda pojawiała się ostatnio na fałszywych profilach polskich miast, założonych na Instagramie. Było to między innymi konto Kielc, Bydgoszczy, Olsztyna… te konta mogły pozornie wyglądać na prawdziwe. Publikowały zdjęcia zabytków, lokalne newsy skopiowane z lokalnej prasy, a między nimi wrzutki o wymowie jednoznacznie antyukraińskiej.

*

Fałszywe informacje o tysiącach czarnoskórych imigrantów zaktywizowały polskich neonazistów spod znaku Konfederacji oraz ONR. Żądni przygód chłopcy pojechali do Przemyśla żeby bronić Polski. W ten sposób napadli na wolontariuszy z Niemiec, którzy przyjechali po ukraińskich uchodźców. Przez siedem lat rządów PiS postawy rasistowskie w Polsce przestały być wstydliwym marginesem. Rasiści poczuli się docenieni przez władzę, która aktywnie ich wielokrotnie broniła. Niestety fakenwsy trafiały też na podatny grunt kseonofobii i rasizmu części polskich posłów.

Ponieważ klasyczna putinowska propaganda o niesieniu pomocy, denazyfikacji i ratowaniu współbraci, w Polsce natrafiła na mur obojętności, przekaz się zmienił. Dziś setki kont na Twitterze usiłuje siać lęk i zwątpienie. To stara technika FUD (Fear, Uncertainty, Doubt „strach, niepewność, wątpliwość”) wymyślona kiedyś przez Microsoft, by dyskredytować inne systemy operacyjne. Po latach ta technika znalazła polityczne zastosowanie. A zatem pojawiają się wieści, ze do szpitali nie przyjmuje się Polaków tylko Ukraińców, że Ukraińcy zabiorą Polakom pracę. Żeby było śmieszniej, na jednej nucie też mówi się, ze zabiorą zasiłki socjalne. No i oczywiście 500+. Jednak to nie wymyślona Kasia z Ząbek jest groźna, ale to, co później samodzielnie przekazują sobie już prawdziwi ludzie. Takie fakenewsy padają bowiem na podatny grunt.

5/5 - (3 votes)
Print Friendly, PDF & Email

REKLAMA

Czytaj, oglądaj, słuchaj.