Radość z odzyskanego śmietnika

REKLAMA

Radość z odzyskanego śmietnika

Wszędzie radość, ogromna radość z odzyskanego śmietnika – mówi jeden z bohaterów powieści „Generał Barcz” Juliusza Kaden-Bandrowskiego. Gdy spojrzymy na zachowanie polityków PiS i wyborców tej partii, słowa te stają się prorocze, choć dotyczą innej sytuacji. Gdziekolwiek bowiem dziś nie spojrzymy, widzimy śmietnik, a przynajmniej przez nikogo nie kontrolowany bałagan.

Śmietnik czasem jest bardzo dosłowny, bo za rządów PiS do Polski importowaliśmy takie ilości rozmaitych odpadków, że nie zdarzyło się to nigdy w historii. I wcale nie chodzi o stare volkswageny z Niemiec. W 2015 roku zwieziono do Polski 154 tysiące ton odpadów. A od tego czasu trzykrotnie się ta liczba zwiększyła. W 2018 roku było to ponad 430 tysięcy ton. Prawdopodobnie w roku 2019 liczba ta przekroczyła pół miliona.

Czasem śmietnik jest symboliczny. I oznacza bałagan oraz brak panowania nad rzeczywistością. Ostatnio – na przykład – pojawiła się informacja, że z CBA zniknęło blisko 5 milionów złotych z tzw. funduszu operacyjnego. Przypuszcza się, że pieniądze były przez jakiś czas wynoszone, a na ich miejsce pojawiały się pocięte gazety. Potem liczba brakujących pieniędzy zwiększyła się do 10 milionów, a po paru dniach prasa pisała nawet o 15. Do dymisji miał się podać szef CBA. Tymczasem rzecznik tej instytucji w komunikacie internetowym, bardzo zresztą lakonicznym, mówi, że nic nie zginęło i nikt nie został zwolniony, ani aresztowany.

Tymczasem Głowa Państwa jeździ po kraju i namawia lud, by zrobił porządek z sędziami. Duda, co prawda, nie powiedział dokładnie, jak sobie to wyobraża, ale konotacje są dość przerażające. W każdym przemówieniu za to do znudzenia pojawiają się frazy: „jestem prezydentem”, „jako prezydent”, „będąc prezydentem”. Politolodzy nic nie mówią o tym, co ma oznaczać to ciągłe podkreślanie przez Andrzeja Dudę, że jest prezydentem. Znalazłem za to opinię seksuologa.

Zasada jest prosta: im więcej facet mówi o seksie, tym słabiej on mu wychodzi. Nie ma się co podniecać słowami, które potem nie będą miały szans realizacji.

5/5 - (2 votes)
Print Friendly, PDF & Email

REKLAMA

Czytaj, oglądaj, słuchaj.