Zaufanie

REKLAMA

Zaufanie

Media postanowiły nas uraczyć kolejnym sondażem zaufania społecznego do polityków. Spora część z nich w tytułach napisała że „Polacy najbardziej ufają prezydentowi”. Drugim na podium miał być premier, a trzecim Szymon Hołownia. W takich sondażach jest jednak pewna manipulacja. Otóż sondażownie pytają o to, którym politykom respondenci ufają, a którym nie. Prawdziwym wskaźnikiem nie jest zatem liczba pozytywnych głosów, ale różnica, pomiędzy pozytywnymi, a negatywnymi.

W praktyce jedynym politykiem, który ma wskaźnik zaufania dodatni jest Szymon Hołownia. Ufa mu 37,9%, a nie ufa 32% sondowanych. Zaufanie netto – można by tak to określić – to plus 5,9%. Wszyscy pozostali politycy mają ujemne wskaźniki zaufania.
Andrzej Duda – 42,3 / 49,4 razem minus 7,1%
Mateusz Morawiecki – 40 /52,6 razem minus 12,6%.
Jarosław Kaczyński – 31,6 / 59,1 razem minus 27,5%
Te dane mają ogromne znaczenie, gdy weźmiemy pod uwagę, że od pięciu lat partia rządząca dysponuje, dającym ogromna przewagę, aparatem propagandy – cała telewizja państwowa, państwowe radio i jeszcze wiele innych mediów. Tymczasem przywódca tego ugrupowania ma wskaźnik zaufania -27,5%. Choć rekordzistą w rankingu nieufności jest Zbigniew Ziobro, jego wskaźnik wynosi minus 39,8%.

Nie dziwią wyniki polityków opozycyjnych. Donald Tusk, wróg publiczny numer jeden dla PiS, atakowany od lat przez pisowską szczujnię ma wskaźnik -31,3%. Popularny oponent Dudy, czyli Rafał Trzaskowski ma -16,3% i jest to oczywisty efekt permanentnego atakowania go od chwili startu w wyborach do dziś.

O poziomie zaufania albo raczej braku zaufania za czasów rządów PiS pisałem dwukrotnie wcześniej – w roku 2016 i 2018. Najpierw można było zauważyć, że zaufanie wobec Dudy pikuje na łeb na szyję. W 2016 roku miał nieco ponad 34% na plus i dużo więcej na minus. Był pierwszym prezydentem, który doczekał się więcej nieufnych ocen od pozytywnych. W 2018 roku Duda miał minus 12,6% w rankingu zaufania. A Kaczyński -41,1%. To były gorsze wyniki, niż obecne, ale jak widać zmasowany atak całej rządowej propagandy nie pozwolił na pozbycie się negatywnych ocen.


Sondaż IBRIS dla ONETu.

5/5 - (2 votes)
Print Friendly, PDF & Email

REKLAMA

Czytaj, oglądaj, słuchaj.