Podróż do Szereru

REKLAMA

Minister Waszczykowski podjął starania, aby przedstawiciel Polski ponownie mógł zasiąść w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. W tym celu rozmawia z ministrami wielu krajów, w tym także takich, które nie istnieją.

Witold Waszczykowski powiedział, że spotkał się w Nowym Jorku ze swoim odpowiednikiem z kraju San Escobar. (Gazeta Wyborcza)

Trudno orzec jakie są dalsze zamiary naszego orła dyplomacji, ale przy pomocy zaprzyjaźnionych badaczy literatury zdobyliśmy nieco informacji. Przedstawiciel Westeros na pytanie o ewentualne poparcie oczekiwań ministra Waszczykowskiego enigmatycznie odpowiedział tylko: „Winter is coming.” Niestety także z innych krajów nie mamy zbyt dobrych wiadomości. Książę Kaspian z Narni roześmiał się na sam dźwięk nazwiska Waszczykowskiego i stwierdził, że może rozmawiać, jeśli Polska przyśle jakiegoś realnego przedstawiciela. Naczelna Rada Shire zdecydowanie odmówiła poparcia kraju, w którym bezprawnie panoszy się ktoś udający niziołka. Władca Morodoru Sauron stwierdził, ze w stosunkach z Polską interesuje go wyłącznie złożenie przez nasz kraj hołdu lennego. Ministrowie spraw zagranicznych Gondoru i Rohanu zdziwili się: „A jest taki kraj jak Polska?”
Największe, jak na razie, nadzieje na sukces budzi planowana wizyta ministra w krainie Szereru. Wstępnie wiadomo, że Wieczne Cesarstwo Armektu ustami specjalnego przedstawiciela Trybunału Imperialnego oznajmiło, że minister warunkowo zostanie przyjęty podczas audiencji ogólnej, o ile stawi się wcześniej na przeszkoleniu w zakresie ceremoniału dworskiego. Nieco inna informacja napłynęła z królestwa Dartanu. Jak wiadomo bardzo bezpośrednia i szczera królowa Ezena sama zajmuje się polityką zagraniczną. Nie wydała oficjalnego komunikatu, ale dziennikarz usłyszał: „A niech ten kaczy sługus wyp*** na Agary.”
Dziennikarze zapytali też ministra Waszczykowskiego, czy zamierza popłynąć na Archipelag, aby stawić się na audiencji u króla Lebannena. Minister odpowiedział: „Do Libanu to ja polecę samolotem w przyszłym tygodniu”. Nic nie wiemy o ewentualnej podroży ministra do Nilfgardu*.


* W tekście zawarte są aluzje do następujących pozycji literackich w kolejności ich wykorzystania:
1. Gra o tron – George R.R. Martin
2. Książę Kaspian – C.S. Lewis
3. Władca Pierścieni – John R.R. Tolkien
4. Pani Dobrego Znaku – Feliks W. Kres
5. Ziemiomorze – Ursula K. LeGuin
6. Pani jeziora – Andrzej Sapkowski

5/5 - (4 votes)
Print Friendly, PDF & Email

REKLAMA

Czytaj, oglądaj, słuchaj.